لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۳

مرجان شیخ الاسلامی به اتهامات مطرح شده علیه خود در پرونده پتروشیمی واکنش نشان داد


مرجان شیخ الاسلامی یکی از متهمان پرونده پتروشیمی
مرجان شیخ الاسلامی یکی از متهمان پرونده پتروشیمی

مرجان شیخ الاسلامی، یکی از ۱۴ متهم پرونده اختلاس پتروشیمی، در بیانیه‌ای اتهامات مطرح شده علیه خود را رد کرد و گفت به شکل قانونی به کانادا مهاجرت کرده است و تاکنون هیچ پرونده‌ای در ایران نداشته‌که تحت تعقیب باشد؛ چنانکه چندین‌ بار پس از مهاجرت، به ایران سفر کرده‌ است.

خبرگزاری ایسنا روز شنبه ۲۵ اسفند نوشت، بیانیه‌ای از سوی مرجان شیخ الاسلامی در اختیار این خبرگزاری قرار گرفته که وی در آن گفته است: «از زمانی که در خارج از کشور با خانواده‌ام مستقر هستم، هرگز نه فعالیت سیاسی داشته‌ام، نه یک خط یادداشت نوشته‌ام و نه مصاحبه‌ای کرده‌ام» و « به هیچ دسته و گروهی اعم از اپوزیسیون، اصولگرا، اصلاح‌طلب، سلطنت‌طلب، برانداز یا غیره تعلق ندارم.»

رسانه‌های ایران به نقل از نماینده دادستان در این پرونده نوشته بودند که رضا حمزه‌لو اولین مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی بعد از خصوصی‌سازی در سال ۸۸ است که با همدستی مرجان شیخ‌الاسلامی در تشکیل شرکت‌های دنیز و پلیکان ضوابط قانونی را رعایت نکرده است.

این رسانه‌ها به نقل از دادستان گزارش دادند که خانم شیخ‌الاسلامی «متواری و خارج از کشور است»، و او را شریک اصلی متهم ردیف اول پرونده، یعنی رضا حمزه‌لو، معرفی کردند.

مرجان شیخ الاسلامی در بیانیه امروز خود گفته است: «اتهامی که در ردیف ششم پرونده پتروشیمی به عنوان مدیرعامل این دو شرکت به من وارد شده، مبنایی ندارند. فعالیت این شرکت‌ها کاملاً قانونی بوده و ربطی به مقوله پولشویی و کسب درآمد از قِبَل تحریم‌ها ندارد.»

وی همچنین با رد اتهام «اخلال در نظام اقتصادی» گفته است که تاکنون وکیلی در دادگاه جاری رسیدگی به پرونده بازرگانی پتروشیمی معرفی نکرده‌ و یک «وکیل تسخیری» از طرف دادگاه برای او در نظر گرفته شده است.

رسیدگی به پرونده اختلاس ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورویی در پتروشیمی در روزهای اخیر یکی از جنجالی‌ترین پرونده‌های اقتصادی در ایران محسوب می شود، که ابتدا رسانه‌های داخل ایران از آن به عنوان بزرگترین اختلاس تاریخی نام بردند، اما دادستان تهران اعلام کرد چنین اختلاسی که روزنامه‌ها تیتر کرده‌اند، کذب است.

ایالات متحده آمریکا بارها به وجود فساد نهاینه در نظام جمهوری اسلامی اشاره کرده است؛ از جمله وزارت خارجه آمریکا که در توئیت‌هایی به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد، درباره ثروت حاکمان ایران و فساد دستگاه حکومتی جمهوری اسلامی نوشته بود: «حکومت ایران مملو از ریاکاران فاسد است.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG