لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۳

پرونده فساد دو موسسه مالی «البرز ایرانیان» و «ولی‌عصر»؛ پسر استاندار دولت احمدی نژاد متهم ردیف اول است


دادگاه رسیدگی به پرونده دو موسسه مالی البرز ایرانیان و ولی‌عصر
دادگاه رسیدگی به پرونده دو موسسه مالی البرز ایرانیان و ولی‌عصر

رسانه‌های داخل ایران می گویند که امیرحسین آزاد، فرزند علی‌محمد آزاد استاندار سابق استان‌های سیستان و بلوچستان، همدان و ایلام در دولت محمود احمدی نژاد متهم اول این پرونده فساد مالی در موسسه‌های مالی البرز ایرانیان و ولی عصر است.

خبرگزاری دولتی ایرنا، روز چهارشنبه ۲۲ اسفند با اعلام این خبر گزارش داد که به جز امیرحسین آزاد، حسن قربانی، محمد بهرامی حسن آباد و احسان حیدری از دیگر متهمان پرونده هستند که امروز جلسه اول محاکمه این پرونده در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم «اخلالگران» و «مفسدان اقتصادی» برگزار شده است.

اتهام این افراد «فساد فی الارض» از طریق «اخلال عمده در نظام اقتصادی» اعلام شده است. براساس گزارش‌ها این دو موسسه که تا سال ۹۶ فعال بوده‌اند، ۹۱ هزار سپرده‌گذار داشتند که از این تعداد ۶هزار و ۳۶ نفر شاکی این پرونده هستند.

در حال حاضر حدود ۱۴هزار میلیارد تومان تعهدات موسسه البزر و حدود ۲۵۹ میلیارد تومان از تعهدات مالی موسسه ولی عصر به سپرده گذاران پرداخت نشده است.

پرونده های اختلاس و فساد در ایران در طی سال‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته و حکومت با تشکیل دادگاه‌های ویژه اقتصادی با افرادی برخورد کرده که آن‌ها را «متهمان اخلال در نظام اقتصادی» می نامد و حتی در مواقعی نیز حکم اعدام برای این افراد صادر کرده است.

با این حال تاکنون تشکیل این دادگاه‌ها نتوانسته است جلوی فساد در ساختار اقتصادی ایران را بگیرد.

ایالات متحده بارها از وجود فساد در حکومت ایران سخن گفته است از جمله مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا که پیش از این در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده اند و ثروت مردم را صرف حمایت از تروریست ها می‌کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG