لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۲

بعد از فاش شدن «مهره های دور زدن تحریم»، دادستان می گوید پرونده پتروشیمی فساد بود، نه اختلاس


تصویری از جلسه دوم دادگاه پتروشیمی
تصویری از جلسه دوم دادگاه پتروشیمی

پس از آن‌که در رسانه‌های داخل ایران فساد در پرونده پتروشیمی به عنوان بزرگترین اختلاس در تاریخ جمهوری اسلامی مطرح شد، دادستان تهران اعلام کرد که چنین اختلاسی که روزنامه‌ها تیتر کرده اند، کذب است.

خبرگزاری ایسنا روز سه‌شنبه ۲۱ اسفند به نقل از عباس جعفری دولت آبادی گزارش داد که در پرونده پتروشیمی متهمان «استفاده‌های شخصی» کرده اند و در مجمع ۲۲ میلیون یورو و ۱۵ میلیون دلار پول برداشته‌ و سوءاستفاده کرده‌اند.

پیشتر خبرگزاری دولتی ایرنا به نقل از قاضی مسعودی ‌مقام در اولین جلسه رسیدگی به پرونده پتروشیمی گزارش داد که «پرونده حاضر درخصوص اتهام مشارکت و معاونت در اخلال کلان اقتصادی در حوزه پتروشیمی به مبلغ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو است.»

اما در دومین دادگاه که متهم ردیف اول پرونده گفت با تشکیل این پرونده «یک سری از مهره‌ها» در دور زدن تحریم‌ها سوختند، لحن دادستان پرونده نیز تغییر کرد.

در پرونده پتروشیمی رضا حمزه‌لو، مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی، و ۱۳ نفر دیگر، از متهمان این پرونده هستند. سه نفر از مجموع متهمان این پرونده در ایران نیستند.

ایالات متحده آمریکا بارها به وجود فساد نهاینه در حکومت جمهوری اسلامی اشاره کرده است. از جمله وزارت خارجه آمریکا که در توئیت‌هایی به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد، درباره ثروت حاکمان ایران و فساد دستگاه حکومتی جمهوری اسلامی نوشته بود: «حکومت ایران مملو از ریاکاران فاسد است.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG