لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۹

وزیر اطلاعات ایران ادعای اتهام جاسوسی علیه دختر صادق لاریجانی را رد کرد


محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی
محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی

وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی در واکنش به شایعاتی مبنی بر اتهام جاسوسی علیه دختر رئیس قوه قضائیه، اعلام کرد که هیچ یک از اعضای خانواده صادق لاریجانی متهم به جاسوسی نیستند. محمود علوی چندمین مقامی است که به ادعای این اتهام واکنش نشان می دهدو

محمود علوی روز چهارشنبه ۱۲ مهر در کانال تلگرام خود نوشت: «یگانه مرجع حرفه‌ای تشخیص اقدامات جاسوسی در کشور، معاونت ضدجاسوسی وزارت اطلاعات است که این معاونت نیز هیچ‌گونه اثری از اقداماتی که حتی ظن جاسوسی در مورد آن وجود داشته باشد درباره هیچ‌یک از اعضای خانواده آیت‌الله آملی ‌لاریجانی رئیس قوه قضاییه مشاهده نکرده است.»

این موضع وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی چندی پس از آن منتشر شد که کانال تلگرامی «آمد نیوز» در خبری نوشت «زهرا اردشیر لاریجانی» دختر رئیس قوه قضائیه به دلیل تحویل دادن برخی بولتن‌های محرمانه به مقام‌های بریتانیایی متهم به جاسوسی شده است.

این در حالیست که یک روز پیش از اظهارنظر وزارت اطلاعات، محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس در توئیتی اعلام کرد که یک سوال از وزير اطلاعات درباره بولتن‌های محرمانه را به هیات رئیسه ارائه کرده است.

او در سوال خود از وزیر اطلاعات پرسیده است: «ضوابط و معيارهاى تهيه، انتشار و توزيع بولتن‌هاى محرمانه بين مقامات وچگونگى مراقبت و حفاظت از اطلاعات مندرج در آنها چيست؟»

به نظر می‌رسد این سوال نماینده تهران در رابطه با اخبار غیررسمی مربوط به دختر صادق لاریجانی بوده است.

این دومین بار در یکسال گذشته است که اتهاماتی علیه صادق لاریجانی یا نزدیکان او مطرح می‌شود.

اواخر آبان سال گذشته در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر وجود بیش از ۶۰ حساب بانکی به نام صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، محمود صادقی خواستار توضیح صادق لاریجانی در این مورد شد.

محمود صادقی، در سخنانی در صحن علنی مجلس از صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، خواست که «برای شفاف‌سازی و تنویر افکار عمومی» گزارشی از عملکرد حساب‌هایی که به نام او در بانک وجود دارد و سود حاصله و موارد مصرف آن طی پنج سال گذشته را ارائه دهد.

این سخنان واکنش تند صادق لاریجانی را در پی داشت و موجب شد که او به شدت از برادر خود که رئیس مجلس نیز هست، و حسن روحانی رئیس جمهوری ایران انتقاد کند.

رئیس قوه قضائیه گفته بود که انتظار داشته رئیس مجلس و رئیس جمهوری که از واقعیت حسابها باخبر بودند پاسخ قاطعی به اتهامات مطرح شده می‌دادند.

چندی بعد دستگاه قضایی ایران سخنان محمود صادقی را مجرمانه دانست و به گفته آقای صادقی، شبانه در پی بازداشت او بود. این نماینده مجلس بعدها برای ادای توضیحات به دادسرا رفت.

رئیس قوه قضائیه ایران منصوب رهبر جمهوری اسلامی است و به نهادهای منتخب مردم نظیر مجلس شورای اسلامی و دولت پاسخگو نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG