لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۲

سازمان‌های بین‌المللی تهدید روزنامه‌نگاران ایرانی خارج از کشور توسط مشاور حسن روحانی را محکوم کردند


دو سازمان بین المللی حامی روزنامه نگاران تهدید روزنامه نگاران رسانه های فارسی زبان توسط مشاور فرهنگی رئیس جمهوری ایران را محکوم کردند.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران (IFJ) روز جمعه ۲۰ دی با اشاره به توییت روز پنجشنبه حسام‌الدین آشنا،‌ مشاور حسن روحانی، درباره انتشار اخبار مربوط به سقوط هواپیمای اوکراین در ایران، آن را اخطار به روزنامه‌نگاران خواند و این مساله را در راستای فشارهای جمهوری اسلامی بر روزنامه‌نگاران ایرانی خارج کشور دانست.

آقای آشنا روز پنجشنبه در توییتر خود نوشته بود: «‏به کارگزاران ایرانی‌تبار رسانه‌های فارسی‌زبان هشدار داده می‌شود از مشارکت در جنگ روانی مربوط به هواپیمای اوکراینی و همکاری با ایران‌ستیزان خودداری کنند.»

گزارشگران بدون مرز، نیز روز پنجشنبه تهدید روزنامه‌نگاران و رسانه‌های خارج از کشور توسط حسام‌الدین آشنا را محکوم کرد، و با اشاره به سابقه آشنا در وزارت اطلاعات در زمان قتل‌های زنجیره‌ای، آن جنایات «ایران‌ستیزانه» خواند.

کمیته دفاع از روزنامه نگاران نیز توئیت حسام الدین آشنا را «یادآور سانسور زشتی که ایران علیه روزنامه نگاران در داخل و خارج اعمال می کند» دانست. در توئیتی که بخش خاورمیانه کمیته دفاع از روزنامه نگاران منتشر کرده از ایران خواسته شده است که به حمله به رسانه ها پایان دهند و اجازه دهند که رسانه‌ها آزادانه درباره مسائلی که جان شهروندان را در خطر قرار می دهند، گزارش کنند.

فدراسیون بین المللی روزنامه‌نگاران همچنین به تهدید و احضارخانواده کارمندان رسانه‌های فارسی‌زبان خارج ایران توسط نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران طی سال و ماه‌های اخیر اشاره کرده و آورده است در برخی موارد علاوه بر احضار و بازجویی از آن‌ها خواسته شده بود تا از فرزندا‌ن‌شان بخواهند فورا شغل خود را ترک کنند.

توئیت حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهوری ایران، که در آن به روزنامه نگاران ایرانی درباره پوشش اخبار سقوط هواپیمایی اوکرانی هشدار داد.
توئیت حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهوری ایران، که در آن به روزنامه نگاران ایرانی درباره پوشش اخبار سقوط هواپیمایی اوکرانی هشدار داد.

تهدید روزنامه نگاران رسانه‌های فارسی زبان پس از پوشش خبری اعتراضات آبان در ایران شدت گرفت و موج محکومیت از سوی نهادهای بین المللی را در پی داشت.​


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG