لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۵

کمیته حمایت از خبرنگاران: ایران بزرگترین زندان روزنامه نگاران جهان


«کمیته محافظت از خبرنگاران» ایران را بزرگترین زندان روزنامه نگاران در جهان خوانده است.

«کمیته محافظت از خبرنگاران» در بیانیه جدید خود اعلام کرده است که تعداد روزنامه نگاران زندانی در سطح جهان در بالاترین سطوح از اواسط سال های ۱۹۹۰ میلادی رسیده و ایران بیشترین تعداد خبرنگار در سطح جهان را زندانی کرده است.

«کمیته محفاظت از روزنامه نگاران» در گزارش سالیانه خود می گوید شمار روزنامه نگاران زندانی در سراسر جهان ۲۰ درصد افزایش یافته است.

این گزارش، ایران را با ۴۲ روزنامه نگار زندانی، بزرگترین زندان برای روزنامه نگاران توصیف کرده است و می گوید مقام ها به ارعاب روزنامه نگاران که پس از انتخابات مورد اختلاف ریاست جمهوری در بیش از دو سال پیش آغاز شد ادامه می دهند.

در گزارش گفته شده که در حالی که سرکوب پس از انتخابات، آغازگر به بند کشیدن اهالی مطبوعات بود، مقام های ایرانی از آن هنگام در سلول های زندان را باز نگاهداشته اند، برخی از بازداشت شدگان را به مرخصی می فرستند و افراد جدیدی را بازداشت می کنند.

در گزارش کمیته حفاظت از روزنامه نگاران گفته می شود روزنامه نگارانی که به عنوان مرخصی آزاد می شوند اغلب وثیقه های شش رقمی می سپارند و فشار سیاسی زیادی را برای ساکت ماندن یا لو دادن همکارانشان تحمل می کنند. امید معماریان، روزنامه نگار تبعیدی می گوید: تعداد بازداشت ها، بازجویی ها و زندانیانی که به قید وثیقه آزاد می شوند، بسیار بالاست. تاثیر آن این است که بسیاری از روزنامه نگاران می دانند نباید به مسایل سیاسی بپردازند و این موضوع بر شیوه پوشش خبری تاثیر می گذارد زیرا پیوسته با ترس و تهدید روبرو هستند.

بنا به گزارش، محمد داوری از جمله روزنامه نگارانی است که همچنان در بازداشت به سر می برد. داوری برنده جایزه بین المللی آزادی مطبوعات است که در وب سایت خود بدرفتاری با زندانیان در زندان کهریزک و تجاوز به آنان را فاش ساخت. بیش از نیمی از بازداشت شدگان به اتهام ضدیت با نظام، شبیه آنچه بر داوری آمد، در پشت میله های زندان به سر می برند.

بر پایه گزارش «کمیته حمایت از خبرنگاران» ۴۵ تن از کل خبرنگاران و فعالان حوزه خبری شهروند منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا هستند و در پی سرکوب های دولتی بازداشت شده اند. ایران در بین این کشورها بزرگترین زندان روزنامه نگاران در سطح جهان قلمداد می شود.

در نظر سنجی سالانه این سازمان مدافع حقوق خبرنگاران از چین، میانمار، ویتنام، ترکیه و سوریه به عنوان بزرگترین زندان روزنامه نگاران در سطح جهان یاد شده است.

XS
SM
MD
LG