لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۳

ایران در جستجوی خبرنگار مفقود شده الجزیره


ایران در جستجوی خبرنگار مفقود شده الجزیره
ایران در جستجوی خبرنگار مفقود شده الجزیره

ایران می گوید در جستجوی یک خبرنگار شبکه تلویزیونی الجزیره است که ماه پیش در سوریه، پس از سفر به آن کشور برای تهیه گزارش هایی در باره نا آرامی های ضد دولتی، ناپدید شد.

سوریه هفته پیش گفت دوروتی پروز را بعد از آن که روز ۹ اردیبهشت از قطر وارد دمشق شد به ایران اخراج کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز سه شنبه گفت برای تهران مهم است که روشن شود بر سر خبرنگار، که دارای شهروندی سه گانه ایرانی، آمریکایی و کانادایی است، چه آمده است. اما سخنگو در گفت و گو با خبرنگاران تایید نکرد که دوروتی پروز در ایران در بازداشت به سر می برد.

رامین مهمانپرست گزارش منابع سوری را که پروز سعی داشته با یک گذرنامه منقضی شده ایرانی وارد سوریه شود و می خواسته بدون مجوز خبرنگاری کار کند تایید کرد. وی همچنین گفت پروز در آن زمان گذرنامه های دیگرش را همراه داشته است.

روشن نیست خبرنگار هنگام ورود به سوریه از کدام گذرنامه استفاده کرده و آیا با به کار بردن یک سند مسافرتی معتبر آمریکایی یا کانادایی مقرراتی را نقض کرده یا نه. ایران می گوید تابعیت های دوگانه شهروندانش را به رسمیت نمی شناسد.

شبکه الجزیره هفته پیش گفت مقام های سوری، دوروتی پروز را هنگام ورود به دمشق، پیش از آن که او را به ایران بفرستند، مدت کوتاهی بازداشت کرده اند. این شبکه خبری از تهران خواسته است اطلاعلاتی درباره وضعیت خبرنگار ارائه دهد و او را بی درنگ آزاد کند.

XS
SM
MD
LG