لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۰

صداهای متفاوت از جمهوری اسلامی برای آینده برجام؛ آمریکا: همچنان در اولویت ما نیست


در حالیکه مقامات آمریکایی تاکید دارند که خبر جدیدی درباره مذاکرات هسته‌ای ایران نیست و این مذاکرات در اولویت دولت بایدن قرار ندارد، مقامات جمهوری اسلامی واکنش‌های متفاوتی درباره مذاکرات نشان داده‌اند. برخی غرب را تهدید می‌کنند و برخی دیگر از «امید به آینده توافق» می‌گویند.

روز جمعه حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی گفت: آماده جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای هستیم اما اگر آمریکا کارشکنی کند پلن «بی» خود را اجرا می‌کنیم.

وی بار دیگر ادعای خود درباره دریافت پیام از آمریکا را تکرار کرد و گفت هرچند پیامهای متضادی از سوی آمریکا از طرق دیپلماتیک و رسانه‌ای دریافت می‌کنیم اما جمهوری اسلامی همواره از مسیر دیپلماسی و مذاکره حمایت کرده است.

ندپرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در دو روز گذشته بار دیگر گفت که موضوع برجام از اولویت‌های دولت بایدن خارج شده و تمرکز این دولت بر مسایل حقوق بشر در ایران است. وی روز چهارشنبه گفت: پیام ما روشن است: شهروندان ما را آزاد کنید، به روسیه پهپاد نفرستید و دست از کشتن مردم خود بردارید.

زبان تهدید

در حالیکه وزیر خارجه جمهوری اسلامی بر مسیر دیپلماسی و مذاکره تاکید دارد اما مقاماتی هم در تهران تهدید می‌کنند و حتی برای غرب خط و نشان می‌کشند.

بهروز کمالوندی سخنگوى سازمان انرژى اتمى ایران روز پنجشنبه در گفتگو با پرس تی وی بخش انگلیسی زبان صدا و سیمای جمهوری اسلامی، تاکید کرد: «آژانس بین المللی انرژی اتمی نمی‌تواند بیش از خواسته‌های خود درخواستی داشته باشد و آن‌ها نمی‌توانند به ما بگویند که چه تعداد سانتریفیوژ می‌توانیم داشته باشیم. آن‌ها نمی‌توانند به ما بگویند که چه تعداد از این سانتریفیوژ‌ها نصب شده اند. این ربطی به آژانس ندارد.»

کمالوندی تاکید کرد که آژانس هر روز نمی‌تواند بیاید و بگوید که می‌خواهد راستی آزمایی انجام دهد ما هم اگر ما بخواهیم که ماوراء ۶۰ درصد غنی سازی کنیم این کار را انجام می‌دهیم و دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

همزمان با اظهارات سخنگوى سازمان انرژى اتمى ایران، یک نماینده مجلس هم بازرسان سازمان بین المللی انرژی اتمی را «جاسوس» نامید.

سارا فلاحی رئیس کمیته هسته‌ای مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه افرادی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان بازرس به کشورهای مختلف می‌فرستد از سرویس‌های جاسوسی هستند.

وی در واکنش به گزارش خبرگزاری بلومبرگ درباره شناسایی اورانیوم ۸۴ درصد غنی‌شده در ایران، گفت:« آژانس وابسته به آمریکا و رژیم صهیونیستی است لذا بهانه‌های مختلف مطرح می‌کند تا فشار بیشتری به ایران بیاورد.»

هفته پیش بلومبرگ به نقل از منابعی اعلام کرد جمهوری اسلامی به سطح غنی‌سازی اورانیوم ۸۴ درصدی دست یافته است. این گزارش با واکنش کشورهای غربی مواجه شد اما فورا مقامات تهران از حضور بازرسان آژانس در ایران و همکاری کامل با آنها گفتند.

XS
SM
MD
LG