لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۵

خامنه‌ای در دیدار با شینزو آبه: با‌ آمریکا مذاکره نمی‌کنیم


آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در دیدار با شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، گفت که ایران قصد ندارد با آمریکا مذاکره کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خامنه‌ای امروز پنج‌شنبه ۲۳ خرداد ماه و در جریان این دیدار گفت که جمهوری اسلامی «هیچ اعتمادی» به آمریکا ندارد و «تجربه تلخ مذاکرات قبلی با آمریکا در چارچوب برجام» را تکرار نخواهد کرد.

رهبر ایران در پاسخ به شینزو آبه که گفته بود حامل پیام رئیس جمهوری آمریکا است، گفت که «هیچ پاسخی به [پرزیدنت ترامپ] ندارم و نخواهم داشت.»

در گزارش رویترز آمده است که خامنه ای در پاسخ به سخنان نخست‌وزیر ژاپن مبنی بر پیشنهاد واشنگتن برای مذاکرات صادقانه با تهران، گفت که چنین چیزی را باور نمی کند.

پرزیدنت ترامپ روز گذشته و در حاشیه دیدار با رئیس جمهوری لهستان، گفته بود: «ایران در آشفتگی به سر می برد و با دشواری های بسیاری رو به رو است. من نمی خواهم وضع آنها این گونه باشد.»

رئيس جمهوری ایالات متحده با اشاره به این‌که توافق هسته‌ای با ایران، توافقی «وحشتناک» بود، گفت: «از زمانی که به آن توافق پایان دادم، ایران دیگر آن کشور سابق نبوده است. اما با همه این حرف ها، امید می رود که بتوانیم با ایران به نتیجه برسیم. اگر چنین شود، عالی است. اگر هم چنین نشود، باز هم عالی است!»

مقام‌های ایالات متحده پیشتر اعلام کرده بودند که آماده هستند بدون هیچ‌گونه پیش‌شرطی با ایران مذاکره کنند.

نخست‌وزیر ژاپن روز گذشته وارد تهران شد و پیش از دیدار با خامنه ای، با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، هم دیدار کرده بود.

پیشتر رسانه‌ها اعلام کرده بودند که شینزو آبه برای میانجی‌گیری میان تهران و واشنگتن به ایران سفر کرده است.

پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار بر جمهوری اسلامی ایران را افزایش داده است. آمریکا می گوید ایران بزرگترین دولت حامی تروریسم در جهان است و در بی ثبات سازی خاورمیانه نقش دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG