لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۶

بازتاب سفر نخست وزیر ژاپن به ایران در شبکه‌های اجتماعی؛ از اعتراض به سفر «آبه» تا دمپایی خامنه‌ای


برخی کاربران از دمپایی پوشیدن رهبر جمهوری اسلامی در این ملاقات مهم انتقاد کردند.
برخی کاربران از دمپایی پوشیدن رهبر جمهوری اسلامی در این ملاقات مهم انتقاد کردند.

‌شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، روز چهارشنبه ۲۲ خرداد برای سفری دو روزه وارد تهران شد و روز اول با حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی و امروز با آیت‌الله خامنه‌ای دیدار کرد.

پیشتر رسانه‌ها اعلام کرده بودند شینزو آبه برای میانجی‌گری میان تهران و واشنگتن به ایران سفر کرده است؛ به ویژه این که در ابتدای ماه جاری، پرزیدنت ترامپ به ژاپن سفر کرده بود و نخست‌ وزیر ژاپن پیش از سفر به ایران با رئیس جمهوری آمریکا و همچنین بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل تلفنی گفت‌وگو کرده است.

اما تعدادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی پیش از آمدن شینزو آبه به این سفر اعتراض کردند و کارزاری با عنوان «جمهوری اسلامی نماینده مشروع من نیست! با دیکتاتور مماشات نکنید!» راه انداختند.

نامه تهیه شده توسط این کارزار تا عصر پنجشنبه ۲۳ خرداد به وقت ایران بیش از ۴ هزار امضا داشته و در آن خطاب به شینزو آبه و هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، آمده است: «به نام عدالت و انسانیت از شما می خواهیم دست دوستی تان را به جای حاکمان مستبد، به سوی مردم ستمدیده ایران دراز کنید. در کنار مردم ایران بایستید تا نسل های آینده از شما به عنوان رهبری که بیش از هر چیز دیگر به انسانیت و عدالت احترام می گذارد از شما یاد کنند.»

حواشی دیدار شینزو آبه و خامنه‌ای

اما دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر جمهوری اسلامی فارغ از محتوای آن، حواشی جالبی داشت که از سوی کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی به آن اشاره شد.

محل کاغذی که در دست شینزو آبه بود یکی از پرطرفدارترین مباحث بود:

برخی خبرگزاری‌های حکومتی ایران تلاش کردند تا این دفترچه یادداشت را نامه پرزیدنت ترامپ بدانند، اما پس از انتشار فیلم دیدار مشخص شد که نخست وزیر ژاپن از این دفترچه برای یادداشت‌برداری استفاده می‌کرد.

پوشش آیت‌الله خامنه‌ای هم از نظرها دور نماند:

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG