لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۹

ژاپن می گوید نتانیاهو گفته است اسرائیل خواستار جنگ نیست


ژاپن می گوید نتانیاهو گفته است اسرائیل خواستار جنگ نیست
ژاپن می گوید نتانیاهو گفته است اسرائیل خواستار جنگ نیست

خبرگزاری فرانسه - اورشلیم:

کوئیچیرو گمبا (KOICHIRO GEMBA) وزیر امور خارجه ژاپن از اسرائیل در مورد برنامه اتمی ایران خواستار ممارست و شکیبائی ، و به گفته امروز سخنگویش، فرصت دادن به ثمربخشی تحریم ها شده است.

گمبا، که روز سه شنبه وارد اسرائیل شد با بنجامین نتانیاهو نخست وزیر و اویگدور لیبرمن وزیر امور خارجه اسرائیل ملاقات کرده است و امروز، چهارشنبه نیز با سلام فیاض نخست وزیر فلسطینی ها در رام الله در کناره غربی گفتگو داشت.

اطلاعیه ماسورو ساتو (Masuru Sato) سخنگوی وزیر امور خارجه ژاپن می گوید ، گمبا به نتانیاهو گفته است «شکیبائی برای حل و فصل مسئله ناشی از برنامه اتمی ایران ضروری است، و نتانیاهو نیز در پاسخ گفته است اسرائیل خواستار جنگ نیست».

گمبا در مذاکراتش با لیبرمن گفت ژاپن در نگرانی جامعه بین المللی راجع به برنامه اتمی ایران سهیم است، و افزود "فشاری که در سطحی بی سابقه» به تهران وارد می شود ، شروع به اثر گذاری کرده است.

گمبا به لیبرمن گفت «مهم است که فشار به ایران، اکنون که در بعضی زمینه ها اثر بخشی خود را نشان داده است ، ادامه یابد».

اطلاعیه در مورد گزینه ای نظامی علیه ایران، می گوید وزیر امور خارجه ژاپن ضمن درخواست شکیبائی ، به همتای خود گفت اسرائیل بهتر است «خویشتن داری» به خرج دهد.

گمبا به لیبرمن گفت چنین گزینه ای موجب سردرگمی و تنش هائی جدید در منطقه می شود و به ایران بهانه ای می دهد برنامه اتمی خود را دنبال کند.

اسرائیل، که به اعتقاد بسیاری، تنها قدرت اعلام نشده اتمی در خاورمیانه است، یک ایران مسلح به تسلیحات اتمی را تهدیدی علیه موجودیت خود می داند، و پیشدستی در یک حمله را برای مقابله با این تهدید منتفی ندانسته است.

جامعه بین المللی در واکنش به سوءظن های گستره راحع به قصد ایران در دسترسی به توانائی های نظامی اتمی - که ایران تکذیب می کند - یک رشته تحریم های سخت را علیه ایران وضع کرده است. اما اسرائیل در مورد کارآئی این تحریم ها ابراز شک و تردید کرده است.

XS
SM
MD
LG