لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۳

وزارت امور خارجه ایران خبر بازداشت سفیر ژاپن را تایید نکرد: فقط "سوال و جواب" شد


بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که برخورد نیروی انتظامی با سفیر ژاپن در تهران در حد "سوال و جواب" بوده است.

بهرام قاسمی روز دوشنبه یکم شهریور با اشاره به خبر بازداشت سفیر ژاپن در تهران گفت: "خبر بازداشت این سفیر را تایید نمی‌کنم، اطلاع دارم که سوء تفاهمی برای سفیر ژاپن در تهران به دلیل نداشتن کارت شناسایی همراه پیش آمده بود و وی مورد سوال و جواب قرار گرفت."

او توضیح داد که پس از تماس فرد همراه سفیر ژاپن با وزارت امورخارجه، این وزارتخانه هویت سفیر ژاپن را تایید و به ماموران نیروی انتظامی اعلام کرد که او مصونیت سیاسی دارد، در نهایت "سفیر مسیر خود را ادامه داد."

یک روز پیش از این، رسانه های ژاپن به نقل از سفارت ژاپن در تهران اعلام کرد که سفیر این کشور در ایران اردیبهشت ماه گذشته برای مدت کوتاهی بازداشت شده بود.

به نوشته خبرگزاری کیودوی ژاپن در روز یکشنبه، هیرویاسو کوبایاشی، سفیر ژاپن در ایران، ۲۸ آوریل (۹ اردیبهشت) در یک مهمانی در تهران به همراه همسر خود شرکت کرده بود که توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. در این مهمانی دهها مهمان دیگر از جمله دیپلمات‌های خارجی دیگر نیز حضور داشتند.

این خبرگزاری دلیل ورود ماموران امنیتی به مهمانی را سرو مشروبات الکلی اعلام کرد و نوشت که سفیر ژاپن، کارت دیپلماتیک خود را به همراه نداشت. او یک کارت شخصی خود ارائه کرد اما از سوی ماموران امنیتی رد شد و مورد بازجویی قرار گرفت.

سفارت ژاپن اعلام کرد که اعتراض خود به بازداشت کوتاه آقای کوبایاشی به وزارت امور خارجه ایران ابلاغ کرده است.

XS
SM
MD
LG