لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ ایران ۰۶:۴۹

جنتی: صلاحیت افرادی که سوابق مشخصی ندارند، تایید نمی‌شود


احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان ایران، صلاحیت آن دسته از نامزدان که سوابق مشخصی ندارند را قابل تایید ندانست.

دبیر شورای نگهبان که شنبه نهم خرداد در همایش فرمانداران سخنرانی می‌کرد، گفت: «بی‌تردید افرادی که سوابق آنها مشخص نیست و در مورد آنها تحقیق می‌کنیم و به جایی نمی‌رسیم شورای نگهبان حق ندارد صلاحیت آنها را تایید کند.»

او در بخش دیگری از سخنان خود گفت که موضع‌گیری افراد در قبال «فتنه ۸۸» نیز در تایید صلاحیت آنها برای شرکت در انتخابات، تاثیر خواهد داشت.

«فتنه» عنوانی است که نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی به اعتراضات سال ۸۸ داده اند.

دولت سال جاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان را برگزار می‌کند. پیش از برگزاری انتخابات، صلاحیت نامزدان انتخاباتی باید از سوی شورای نگهبان تایید شود. نحوه تایید صلاحیت نامزدان انتخاباتی همواره از سوی بخشی از فعلان سیاسی مورد انتقاد بوده است.

دبیر شورای نگهبان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری انتخابات پیش‌رو، مقامات دولتی را از بیان آشکار گرایش‌های سیاسی خود منع کرد.

او گفت: «متاسفانه برخی مقامات ما گرایشات سیاسی خود را مخفی نمی‌کنند و به صراحت اعلام می‌کنند که به جریان سیاسی خاصی وابسته هستند. آیا یک عضو حزب می‌تواند در اجرای انتخابات جانبدارانه عمل نکند؟»

این سخنان جنتی در حالی بیان شد که او و چند تن از اعضای شورای نگهبان، در حالیکه مسئولیت نظارت بر انتخابات را داشتند، پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ به جانبداری از محمود احمدی‌نژاد پرداختند. این سخنان او پس از انتخابات با انتقاد شدید منتقدان شورای نگهبان مواجه شد.

XS
SM
MD
LG