لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱ ایران ۲۰:۱۲

دادستان تهران: بازداشت جعفر پناهی جنبه سیاسی ندارد


ساعاتی پس از انتشار خبر بازداشت جعفر پناهی، فیلمساز سرشناس ایرانی، توسط نیروهای امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی در تهران، دادستان تهران گفت بازداشت وی «به خاطر هنرمند بودنش نیست و جنبه سیاسی ندارد».

عباس جعفری دولت‌ آبادی در گفت و گو با به خبرگزاری‌های داخلی ایران گفت: «پناهی در مظان ارتکاب به برخی جرائم است». وی بدون ذکر جرائم آقای پناهی گفت او همراه با یک نفر دیگر به دستور قاضی پرونده دستگیر شده است.

بنا به گزارش‌ ها از تهران، ۲۵ نفر از مأموران وزارت اطلاعات دوشنبه شب به منزل آقای پناهی یورش بردند و پس از بازرسی و فیلمبرداری از منزل، جعفر پناهی، همسرش طاهره پناهی و دخترش سولماز پناهی را به همراه ۱۵ نفر از مهمانان ‌شان بازداشت کرده و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند.

گفته می شود مأموران وزارت اطلاعات از دادن هر گونه توضیحی درباره دلیل این اقدام خودداری کرده‌ و عملیات تفتیش منزل جعفر پناهی تا ساعت ۳:۳۰ بامداد سه ‌شنبه ادامه یافت و پس از آن بخشی از وسایل، مدارک و همچنین کامپیوتر این فیلمساز ایرانی توقیف شد.

در این عملیات زنانی که پوشش اسلامی داشتند، مأموران امنیتی را در فیلمبرداری و تفتیش منزل و بازداشت جعفر پناهی همراهی می‌ کردند.

جعفر پناهی، ششم شهریورماه امسال، به عنوان رئیس هیئت داوران سی و سومین دوره جشنواره بین ‌المللی فیلم مونترال، در حالی که عکس ندا آقاسلطان را در دست داشت، همراه دیگر اعضای هیئت داوری این جشنواره با شال‌های سبز برای حمایت از معترضان پس از انتخابات در افتتاحیه این جشنواره حاضر شد.

دور اخیر فشارها بر جعفر پناهی، پس از حمایت علنی از معترضان به انتخابات ریاست جمهوری ایران، پس از بازگشت او به ایران آغاز شد.

در ابتدا در مهرماه هنگامی که برای حضور در هیأت داوران جشنواره فیلم بمبئی قصد سفر به هند را داشت، در فرودگاه تهران گذرنامه اش توقیف شد و خبر ممنوع الخروج شدنش، به وی ابلاغ گردید.
آقای پناهی سپس در تاریخ ۲۷ بهمن ماه، هنگامی که به دعوت برلیناله، جشنواره فیلم برلین قصد سفر به آلمان را داشت، در فرودگاه از سفر به آلمان بازماند.

جعفر پناهی فیلمساز ۴۹ ساله و خالق فیلم هایی چون «بادکنک سفید»، «آینه»، «دایره»، «طلای سرخ» و «آفساید»، تاکنون از جشنواره‌های معتبری چون کن، ونیز و برلین جوایز معتبری دریافت کرده است. فیلم های این فیلمساز بین المللی اغلب امکان نمایش عمومی در تهران را به دلیل ممانعت وزارت ارشاد اسلامی نیافته است.

پیشتر در اوایل مرداد ماه سال جاری، جعفر پناهی هنگامی که به اتفاق خانواده و همچنین مهناز محمدی، یکی دیگر از فیلمسازان، برای شرکت در مراسم ادای احترام به کشته ‌شدگان پس از انتخابات به بهشت زهرا رفته بود، از سوی نیروی انتظامی بازداشت شد و به فاصله کوتاهی پس از آن آزاد شد.


عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران در حالی سیاسی بودن دلیل بازداشت آقای پناهی را رد کرده است که او از زمان شروع حرکات اعتراضی به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، علنا از «جنبش سبز» حمایت کرده و سیاست های دولت محمود احمدی نژاد را، بویژه در زمینه سینما، مورد انتقاد قرار داده است.
جعفر پناهی در زمان انتخابات دهم ریاست جمهوری از نامزدی میرحسین موسوی حمایت کرد.

همچنین در مهر ماه گذشته، فاطمه معتمد آریا و مجتبی میرتهماسب که قرار بود برای شرکت در برنامه ای در حاشیه مراسم اسکار به آمریکا سفر کنند با ممانعت نیروهای امنیتی در فرودگاه امام خمینی تهران روبه ‌رو شدند.

آن زمان برخی از منابع نزدیک به اصلاح ‌طلبان اعلام کردند ضبط گذرنامه خانم معتمدآريا و آقای ميرتهماسب به دلیل حمایت این دو هنرمند از ميرحسين موسوی در جریان دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری صورت گرفته است.

XS
SM
MD
LG