لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۸

ایتالیا: جمهوری اسلامی روند «سرکوب وحشیانه» اعتراضات در ایران را تغییر نداده است


آنتونیو تاجانی، وزیر امور خارجه ایتالیا - آرشیو
آنتونیو تاجانی، وزیر امور خارجه ایتالیا - آرشیو

آنتونیو تاجانی، وزیر امور خارجه ایتالیا، روز پنجشنبه گفت به رغم درخواست سرجو ماتارلا، رئیس‌جمهوری این کشور، برای پایان خشونت‌ها در ایران، جمهوری اسلامی هیچ تغییری در سرکوب وحشیانه اعتراضات در ایران ایجاد نکرده است.

یک روز پیش از این، رئیس جمهوری ایتالیا مراتب خشم خود از «سرکوب وحشیانه اعتراضات در ایران» را به سفیر جدید جمهوری اسلامی در رم ابراز کرده بود.

به گزارش خبرگزاری ایتالیایی «آنسا»، وزیر امور خارجه ایتالیا گفت از جمهوری اسلامی «خواستیم دست به تغییرات واقعی بزند، اما نشانه‌ای [از تغییراتی] که خواستار آن هستیم دیده نمی‌شود.»

تاجانی به نمایندگان پارلمان ایتالیا گفت که اواخر دسامبر نیز شخصا در این باره به سفیر جمهوری اسلامی اعتراض کرده بود.

او با «غیرقابل قبول» خواندن آن چه در ایران اتفاق می‌افتد، ادعای سفیر جمهوری اسلامی را که گفته بود ایتالیا در «فرهنگ» ایران مداخله نکند، رد کرد.

اعتراضات سراسری جاری ایران از شهریور ماه گذشته در پی کشته شدن مهسا امینی تحت بازداشت گشت ارشاد آغاز شد. با وجود اعتراضات و درگیری‌های گسترده مردم با ماموران گشت ارشاد، مقامات جمهوری اسلامی حجاب اجباری در ایران را یک موضوع مرتبط با «فرهنگ» قلمداد می‌کنند.

وزیر امور خارجه ایتالیا گفت که کشورش درخواست «توقف فوری سرکوب و تعلیق فوری مجازات اعدام» معترضان و مخالفان جمهوری اسلامی در ایران را ادامه می‌دهد.

XS
SM
MD
LG