لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۱

آخرین جزئیات تفاهم های ایران و ایتالیا، از تولید اتاق عمل سیار تا ساخت خط لوله گاز


در حاشیه دیدارهای مقام های دو کشور، نخست وزیر ایتالیا و نعمت زاده وزیر صنعت ایران.
در حاشیه دیدارهای مقام های دو کشور، نخست وزیر ایتالیا و نعمت زاده وزیر صنعت ایران.

مذاکرات اقتصادی ایران و ایتالیا با امضای تفاهم نامه‌های جدید میان دو کشور روز چهارشنبه نیز ادامه یافت.

ماتئو رنتزی، نخست وزیر ایتالیا که به همراه هیات ۲۵۰ نفره مقام های دولتی و بازرگانان ایتالیایی به تهران سفر کرده است، روز چهارشنبه ۲۵ فروردین به همراه محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در اتاق ایران حاضر شد.

او در این نشست تجاری ظرفیت های تجار ایتالیایی را در بخش‌های نیرو، گاز، نفت، فولاد، بهداشت و زیرساخت‌های تكنولوژیكی عنوان کرد و گفت که علاوه بر تفاهم نامه های روز گذشته، در گفت و گوهای جاری نیز تفاهم نامه‌هایی امضا می‌شود.

در نخستین روز سفر نخست وزیر ایتالیا به تهران، هفت سند همكاری در زمینه‌های مختلف از جمله همكاری در زمینه گردشگری و فعالیت‌های فرهنگی، تفاهم نامه همكاری صنعتی بین وزارت نیروی ایران و وزارت توسعه اقتصادی ایتالیا و همچنین چارچوب همكاری راه آهن جمهوری اسلامی ایران و راه آهن دولتی ایتالیا امضا شد.

یادداشت تفاهم همكاری بین شركت انل و شركت ملی صادرات گاز ایران برای صدور گاز، یادداشت تفاهم همكاری بین شركت فرودگاه‌های ایران و شركت فرودگاه‌های میلان ایتالیا برای توسعه فرودگاه‌ها، یادداشت تفاهم همكاری بین شركت كارگاز سیستم ایران و شركت دانیلی ایتالیا در زمینه تولید انواع مفتول، میلگرد و تسمه مورد نیاز صنایع خودرو از دیگر اسنادی بود كه روز گذشته بین طرفین مبادله شد.

ایران پیش تفاهم نامه ای هم با شرکت ساپتم ایتالیا به منظور ساخت خط لوله گاز و صادرات گاز امضا کرده بود.

یکی دیگر از تفاهم‌های امضا شده، همكاری بین ایران و ایتالیا برای ساخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر با ظرفیت مجموعا ظرفیت ۵۰۰ مگاوات در ایران است.

دو کشور همچنین تفاهم نامه‌ای برای ساخت واحدهاي درماني سيار امضا کردند. بر اساس این تفاهمنامه که میان وزارت بهداشت و شرکت ایتالیایی به امضا رسید، دو طرف در ساخت واحد‌های درمانی سیار و قابل انتقال در هنگام حوادث غیرمترقبه همکاری می کنند. این واحدها امکان انتقال تجهیزات اتاق عمل، دندانپزشکی و دیگر خدمات پزشکی را دارد.

تضمین مبادلات مالی

از سوی دیگر، ایتالیا روز سه شنبه از گشایش یک خط اعتباری ۱۰ میلیارد دلاری به منظور تضمین صادرات به ایران خبر داد. روز چهارشنبه نیز نخست وزیر ایتالیا در نشست مشترک با وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران با اشاره به اهمیت مبادلات مالی بین دو کشور گفت که در مرحله بعدی این مذاكرات دو كشور، وزیر اقتصاد و دارایی ایتالیا همراه هیاتی اقتصادی به ایران خواهد آمد.

آقای رنتزی گفت که چند روز پیش مطلع شده است كه یک بانک غربی قراردادی با ایران منعقد كرده است و شعبه‌هایی در ایران و اروپا باز خواهد كرد.

در این جلسه، محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران هم گفت که رئیس موسسه ساچه قول داده است كه پوشش‌های لازم برای كارهای اجرایی و سرمایه‌گذاری‌های مشترک در نظر گرفته شود.

نگرانی درباره مبادلات مالی با ایران با وجود رفع تحریم‌های بین‌المللی همچنان بخشی از مشکلات برقراری دوباره روابط اقتصادی این کشور است. برخی از بانک های اروپایی به دلیل باقی ماندن تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، از برقراری رابطه مالی کامل با ایران خودداری می کنند.

XS
SM
MD
LG