لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۰

امکان صلح میان ایران و اسرائیل؛ نتانیاهو: تهران باید به کلی رویه خود را تغییر دهد


نخست‌وزیر اسرائیل گفته است که تنها راه برای گفت‌وگوی احتمالی میان رهبران ایران و اسرائیل برای صلح آن است که سیاست‌های تهران «از بیخ و بن تغییر» کند
نخست‌وزیر اسرائیل گفته است که تنها راه برای گفت‌وگوی احتمالی میان رهبران ایران و اسرائیل برای صلح آن است که سیاست‌های تهران «از بیخ و بن تغییر» کند

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل می‌گوید امکان برقراری صلح میان این کشور و ایران تنها در صورتی امکان‌پذیر خواهد بود که جمهوری اسلامی «به کلی رویه خود را تغییر دهد.»

آقای نتانیاهو در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی گلوبو در برزیل گفت، تنها راه برای گفت‌وگوی احتمالی میان رهبران ایران و اسرائیل برای صلح آن است که سیاست‌های تهران «از بیخ و بن تغییر» کند و جمهوری اسلامی از اصرار به «نابودی» اسرائیل دست بر دارد.

مقام‌های جمهوری اسلامی در چهار دهه گذشته همواره از هدف خود برای از میان بردن اسرائیل سخن گفته‌اند. در میانه گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵، موشک‌هایی در ایران آزمایش شد که روی بدنه آنها به زبان‌های مختلف - از جمله عبری - عبارت اسرائیل باید از صفحه روزگار محو شود حک شده بود.

با این حال چند هفته پیش محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگویی با نشریه فرانسوی لوپوئن گفته بود: «ما چه موقع گفتیم که اسرائیل را نابود می کنیم؟ فقط یک نفر را پیدا کنید و به ما نشان دهید که این حرف را زده باشد. هیچ کس چنین حرفی نزده است.»

نتانیاهو که برای حضور در مراسم تحلیف ژائیر بولسونارو و دیدار با گروه‌های یهودی به برزیل سفر کرده است، همچنین گفت که در حال حاضر کشورهای عربی به دلیل تقابل‌شان با ایران،‌ اسرائیل را به چشم یک «متحد ضروری» می‌بینند. مساله‌ای که به گفته او باعث به وجود آمدن تحولی عظیم در مناسبات اسرائیل و کشورهای عربی ایجاد کرده است.

نخست وزیر اسرائیل در پاییز سفری غیرمنتظره به کشور عمان داشت و در آنجا با سلطان قابوس پادشاه این کشور دیدار کرد؛ سفری که با انتقاد برخی کشورها، از جمله ایران، مواجه شد. او کمی بعدتر و در جریان یک نشست خبری مشترک با رئیس جمهوری چاد خبر داد به زودی به کشورهای عربی دیگری سفر خواهد کرد. او اشاره‌ای به نام این کشورها نکرد.

از بحرین، امارات متحده عربی و قطر به عنوان یکی از میزبان‌های احتمالی نخست‌ وزیر اسرائیل نام برده می‌شود.

پیش از این «یوآو گالانت» وزیر مسکن اسرائیل، گفته بود این کشور آمادگی دارد با همه دولت‌های عربی و از جمله کشورهای حاشیه خلیج فارس صلح کند، چرا که به گفته او این کشورها دارای «دشمن مشترکی» به نام ایران هستند.

نخست وزیر اسرائیل پیش از این خبر داده بود که برنامه هسته‌ای ایران و هراس کشورهای عرب منطقه از سیاست‌های ایران، باعث نزدیکی آنها به اسرائیل و تمایل‌شان به برقراری رابطه با این کشور شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG