لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۸

یک مقام ارشد ایران انتقال اسناد هسته‌ای ایران توسط اسرائیل را ضمنی تایید کرد


محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور در یک سخنرانی به این موضوع اشاره کرد
محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور در یک سخنرانی به این موضوع اشاره کرد

با اینکه مقام های جمهوری اسلامی ایران در هفتاد روز گذشته سعی کرده اند دسترسی اسرائیل به اسناد هسته‌ای محرمانه تهران را انکار کنند، یک مقام ارشد قضایی ضمن تایید این موضوع، آن را به خاطر حضور دو تابعیتی‌ها در مشاغل حساس دانست.

ده اردیبهشت امسال، بنیامین نتانیاهو در سخنانی در وزارت دفاع اسرائیل، گفت که اسرائیل به حجم زیادی از اسناد محرمانه هسته‌ای ایران در منطقه شورآباد تهران دسترسی یافته که نشان می دهد ایران در سالهای منتهی به تحریم های فراگیر جهانی، برنامه هسته‌ای در جهت تولید سلاح اتمی داشته است.

محمدجعفر منتظری دادستان کل ایران روز گذشته در حاشیه یک سخنرانی برای اعضای بسیج که خبرگزاری فارس آن را گزارش کرد، گفت: «دشمن برای همه این علل و عوامل برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری می‌کند. امروز دشمن در مراکز حساس و تصمیم‌گیرنده نفود پیدا کرده است. نفود خطر بسیار بزرگی بوده که نظام را تهدید می‌کند.»

به گزارش فارس، وی با اشاره به برخی اخبار منتشر شده مبنی بر ادعای اسرائیل در دسترسی به اطلاعات هسته‌ای ایران گفت: ما هر چه هشدار می‌دهیم که مراقب نفوذی‌ها باشید که یک دسته آن‌ها می‌توانند تحت دوتابعیتی‌ها برنامه خود را اجرا کنند، می‌گویند دوتابعیتی نداریم. ما لیست می‌دهیم و می‌گوییم که احتیاط این است که در مراکز مهم از دوتابعیتی‌ها استفاده نکنیم.

مدتهاست بین دولت روحانی و مقام های قضایی بر سر پرونده دو تابعیتی‌ها اختلاف است اما این اولین بار است که یک مقام ارشد جمهوری اسلامی ایران دسترسی اسرائیل به اسناد هسته ای را تایید می کند.

پیشتر، نیویورک تایمز در گزارشی، جزئیات انتقال این اسناد را نوشته بود.

ماموران موساد هنگام ورود به انباری در یک منطقه تجاری بی رنگ و رو در تهران دقیقا می دانستند چقدر زمان دارند تا زنگ خطرها را از کار بیاندازند، از دو در عبور کنند، چندین گاوصندوق بزرگ را بشکنند و با نیم تن پرونده سری شهر را ترک کنند: ۶ ساعت و ۲۹ دقیقه. شیفت گاردهای صبح ساعت ۷ شروع می شد. آژانس اطلاعات اسرائیل یک سال این انبار را زیر نظر داشت. به مامورها دستور داده شده بود برای این که بتوانند فرار کنند باید پیش از ۵ صبح آن جا را ترک کرده باشند. زمانی که نگهبان ها سر می رسیدند، بلافاصله معلوم می شد که کسی بخش عمده ای از آرشیو هسته ای مخفی ایران شامل اسناد سال ها فعالیت بر روی جنگ افزار اتمی، طراحی کلاهک و طرح های تولید را به سرقت برده است.

دولتی ها باز رد می کنند

در حالی که دادستان کل ایران این موضوع را ضمنی تایید کرده اما همچنان مقامات دولتی موضوع را از اساس تکذیب می کنند.

سخنگوی هیأت نمایندگی ایران در سازمان ملل در واکنشی گفته، این ادعا که ایران، چنین اطلاعات حساسی را در انبارهای دورافتاده در تهران رها کرده است، به صورت خنده‌داری بی‌معنی است.

پیشتر قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران هم این ادعای اسرائیل را «مضحک» دانسته بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG