لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۹

گفتگوی اوباما و نتانیاهو درباره برنامه اتمی ایران


پرزیدنت باراک اوباما و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل برای رفع نگرانی ها در مورد برنامه اتمی ایران و مذاکرات با این کشور گفتگو کردند.

بنا به گفته نخست وزیر اسرائیل، ایران باید آنچه که او جنبه نظامی برنامه اتمی این کشور خوانده است را به طور کامل متوقف کند.

دیدار رهبران ایالات متحده و اسرائیل چند روز پس از آن برگزار شد که پرزیدنت باراک اوباما و حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران تلفنی گفتگو کردند. این اولین تماس بین یک رئیس جمهوری آمریکا و یکی از دولتمردان ایران از سال ۱۹۷۹ تاکنون بوده است.

کاخ سفید پیش از دیدار روز دوشنبه آقای اوباما و آقای نتانیاهو به نگرانی و بدبینی دولت اسرائیل نسبت به پیشنهادهای اخیر ایران از جمله اظهارات جدید مقامات این کشور اذعان کرد. مقامات ایران به تازگی اعلام کردند این کشور قصد ندارد سلاح های اتمی تولید کند.

آقای اوباما پس از گفتگو با نتانیاهو گفت نیات ایران باید مورد ارزیابی قرار بگیرند و هر گونه توافقی با ایران باید قابل تایید و تحقیق باشد.

پرزیدنت اوباما گفت «کاملاً روشن است که حرف و گفتار کافی نیست و ما باید شاهد اعمالی باشیم که به جامعه بین الملل اطمینان دهد که (دولتمردان تهران) در واقع به طور کامل به تعهدات بین المللی خود عمل می کنند و در شرایطی نیستند که بتوانند به سلاح های اتمی دست پیدا کنند».

آقای اوباما گفت اعمال تحریم های بین المللی جدی جامعه بین الملل بود که باعث شد ایران بر سر میز مذاکره حاضر شود.

رئیس جمهوری آمریکا گفت ایالات متحده «با چشم باز» در مذاکرات شرکت خواهد کرد. وی افزود واشنگتن بر بهره گیری از «بالاترین استانداردهای تحقیق و بازرسی» پافشاری خواهد کرد.

آقای اوباما بار دیگر تکرار کرد از هیچ گزینه ای، از جمله بهره گیری از حمله نظامی صرف نظر نخواهد کرد تا اطمینان حاصل کند ایران به سلاح اتمی دست پیدا نخواهد کرد.

آقای نتانیاهو گفت «قدرشناس موضع روشن آقای اوباما برای تعهد به این هدف است».

او در مورد مهمترین ثمره مهم مذاکره با ایران گفت «ایران به نابودی اسرائیل متعهد شده است. بنابراین اطمینان از تصمیم ایران برای برچیدن جنبه نظامی برنامه اتمی ایران و اثبات آن آزمایش نهایی دستیابی به توافقی با ایران خواهد بود».

آقای نتانیاهو همچنین گفت تا زمانی که موفقیت کامل و قابل تاییدی به دست نیاید، تحریم ها باید ادامه پیدا کنند و اگر ایران در طی مذاکرات برنامه اتمی خود را پیش برد باید تحریم ها تشدید شوند.

بنیامین نتانیاهو روز سه شنبه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG