لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۶

افشای هویت مرد اسرائیلی متهم به جاسوسی برای ایران


روز پنجشنبه هویت فردی که در اسرائیل به اتهام جاسوسی برای ایران بازداشت شده فاش شد.

بنا به گزارش روزنامه اورشلیم پست، دادگاه منطقه اورشلیم روز چهارشنبه (٧ اوت) ممنوعیت افشای هویت مرد اسرائیلی متهم به جاسوسی برای ایران را لغو کرده است.

اسحاق برگل، فرد متهم به جاسوسی برای ایران یکی از اعضای فرقه بسیار مذهبی و محافظه کار ناتوری کارتا (پاسداران شهر) است. این فرقه در سال ۱۹۳۵ در اورشلیم تشکیل شد و معتقد است که تشکیل مجدد اسرائیل فقط با ظهور مسیح ممکن خواهد بود.

این گروه با موجودیت کشور اسرائیل و صهیونیسم به شدت مخالف است و هواداران آن در آمریکا و اسرائیل پرچم های اسرائیل را به آتش می کشند و نمایندگان آن ها در گذشته در کنفرانس های ایران شرکت کرده بودند.

براساس گزارش اورشلیم پست، نمایندگان این فرقه سال گذشته با نمایندگان حزب الله در بیروت دیدار کرده بودند.

براساس حکم دادگاه، برگل تا زمان پایان رسیدگی به اتهاماتش و صدور حکم دادگاه در بازداشت باقی خواهد ماند.

مقامات اسرائیلی به اتهام خیانت و تماس با عوامل خارجی علیه این مرد اعلام جرم کردند. او به هدف ارسال اطلاعات حساس اسرائیل به دیدار با نمایندگان جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۱ در برلین متهم شده است. در شرایطی که هنوز تاریخ برقراری تماس متهم با مقامات ایرانی روشن نیست اما به نظر می رسد آقای برگل تصمیم داشته تا اطلاعات امنیتی در مورد اسرائیل گردآوری و آن ها را به ایران ارسال کند.

در دادخواستی که علیه این شهروند اسرائیلی مطرح شده او روز ۱۶ ژانویه سال ۲۰۱۱ به برلین پرواز کرده و دو روز بعد با سفارت جمهوری اسلامی در این شهر تماس گرفته و گفته است تبعه اسرائیل است و می خواهد با آن ها صحبت کند.

براساس کیفرخواست، او با نمایندگان سفارت ایران از جمله مردی به نام حاجی بابا و دو نفر دیگر دیدار کرده بوده است. او در ۲۰ ژانویه سال ۲۰۱۱ به اسرائیل بازگشته اما با استفاده از ایمیل تماس خود با مقامات ایرانی را حفظ و با استفاده از تلفن عمومی و استفاده از کامپیوتر هتل ها با مقامات ایرانی ارتباط برقرار کرده بوده است.

در اسناد اعلام جرمی که علیه آقای برگل مطرح شده است، او به حاجی بابا گفته بوده که با کشور اسرائیل مخالف است و می خواهد اسرائیل به اشغال افراد غیریهودی دربیاید و خود نیز آماده است تا برای آن ها اطلاعات فراهم کند و حتی اگر لازم باشد «یک صهیونیست را به قتل برساند».

سفارت جمهوری اسلامی در برلین در این مورد اظهارنظر نکرده است.

ایر نهورای، وکیل آقای برگل روز دوشنبه ادعا کرد که او فقط به این دلیل به این جرم اعتراف کرده است که بازجویان شین بت، سازمان امنیت اسرائیل به او اجازه دسترسی به وکیل نداده بودند. وی تاکید کرده است که مقامات امنیتی شین بت با موکل او بسیار بدرفتاری کرده بودند.

وکیل این متهم ۴٧ ساله اسرائیلی ادعا کرده است مقامات امنیتی اطلاعاتی شین بت برگل را ساعت های طولانی و در شرایط بسیار نامناسبی همچون قرار دادن زیر نور شدید تحت بازجویی قرار داده بودند و موکل او در این شرایط اعتراف کرده است. وی این اعترافات را فاقد اعتبار خوانده است.

او همچنین معتقد است که یک روانشناس باید شرایط روحی موکل او را مورد ارزیابی قرار دهد چون احتمال دارد او برای محاکمه آمادگی نداشته باشد.

دادگاه اعلام کرده است این مسائل در طی رسیدگی حقوقی به پرونده برگل مورد بررسی قرار خواهد کرد و مطرح کردن آن ها در لغو حکم بازداشت او در طی محاکمه تاثیری نخواهد داشت.

دادگاه با درخواست برگل برای آزمایش شرایط روحی و روانی وی مخالفت کرده است.

در شرایطی که ایران و اسرائیل در پرتنش ترین دوران تاریخی دو کشور به سر می برند، ایران نیز روز ۵ اوت از بازداشت مردی به اتهام جاسوسی برای اسرائیل خبر داد.

بنا به گزارش رسانه های ایران، این فرد در سفر دوم خود به ایران، در کرمان بازداشت شده و به اتهام جاسوسی و ارسال اطلاعات به سفارت اسرائیل در تایلند محاکمه خواهد شد.

مقامات ایران هویت، زمان بازداشت، تابعیت و تاریخ محاکمه متهم به جاسوسی را اعلام نکرده اند.
XS
SM
MD
LG