لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۴

باخت «مصلحتی» جودوکار ایرانی برای امتناع از رقابت مقابل حریف اسرائیلی


سعید ملایی، تنها جودوکار ایرانی حاضر در رقابت‌‌های جهانی توکیو در ژاپن، با شکست مقابل حریفان خود در رتبه پنجم این رقابت‌ها قرار گرفت.

ملایی که به مرحله نیمه‌نهایی این رقابت‌ها راه پیدا کرده بود، ابتدا مقابل حریف بلژیکی شکست خورد و سپس با شکست مقابل حریف گرجستانی به مقام پنجم رسید.

در این وزن از مسابقه‌ها، ساگی موکی از اسرائیل به فینال رقابت‌ها راه پیدا کرده بود و ملایی در صورت پیروزی مقابل حریف بلژیکی، در دیدار فینال مقابل او قرار می‌گرفت.

برخی روزنامه‌نگاران ورزشی ایران در شبکه‌‌های اجتماعی نوشته‌اند که شکست ملایی «مصلحتی» و به منظور خودداری از رقابت با رقیب اسرائیلی در فینال بوده است.

ملایی که سال گذشته در مسابقه‌های جهانی به مدال طلا دست پیدا کرده بود، در سال‌های اخیر سه بار با رقبای اسرائیلی مواجه شده، اما هر بار به بهانه‌ای از رقابت‌ با آن‌ها سر باز زده است.

ملایی از جمله در رقابت‌های جودوی گرنداسلم پاریس ۲۰۱۹، مقابل روسلان موسایف جودوکار گمنام قزاق که رنکینگ ۲۰۹ جهان را دارد شکست خورد تا در نیمه نهایی مقابل جودوکار اسرائیل قرار نگیرد.

پیشتر محمد محمدی بریمانلو، دیگر ملی‌پوش جودوی ایران که قرار بود به این رقابت‌ها اعزام شود، از حضور در آن محروم شده بود.

گرچه فدراسیون جودوی ایران اعلام کرده بود که دلیل عدم اعزام بریمانلو «عدم صدور ویزا» بوده، اما این ملی‌پوش ایرانی گفته بود دلیل عدم اعزام او به این مسابقه‌ها این بود که احتمال می‌دادند او بنا به قرعه ناچار به رویارویی با حریف اسرائیلی شود که تنها یک درصد چنین امکانی وجود داشت و همان یک درصد باعث شد او اعزام نشود و این مسابقات را از دست بدهد.

اردیبهشت ماه سال جاری، فدراسیون جهانی جودو تصویر نامه‌ای با امضای رضا صالحی امیری، رئیس وقت کمیته ملی المپیک و آرش میراسماعیلی رئیس وقت فدراسیون جودو، منتشر کرده بود که نشان می‌داد براساس یک «توافق تاریخی» جودوکاران ایران قرار است بدون تبعیض در تورنمنت‌های جهانی و المپیک با همه ورزشکاران پیکار کنند.​

ورزشکاران ایرانی از زمان انقلاب سال ۵۷ از رویارویی با ورزشکاران اسرائیل خودداری می‌کنند. این مساله در چند سال اخیر موجب حساسیت فدراسیون‌های جهانی شده است و به همین دلیل ورزشکاران ایرانی عموما زمانی که قرار است با ورزشکاران اسرائیل رقابت کنند، به بهانه‌هایی چون مصدومیت یا بیماری از دیدار با آن‌ها خودداری می‌کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG