لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۴

رژيم اسلامی در ايران کماکان مرعوب اپوزيسيون و نگران نا آرامی های عمومی است


رژيم اسلامی در ايران کماکان مرعوب اپوزيسيون و نگران نا آرامی های عمومی است
رژيم اسلامی در ايران کماکان مرعوب اپوزيسيون و نگران نا آرامی های عمومی است

سیدنی مورنینگ هرالد زیرعنوان «پاسداران در ایران رهبر اپوزیسیون را از پیوستن به تظاهرات بازداشتند» می نویسد بسیجی ها و پاسداران انقلاب روز جمعه خانه مهدی کروبی، یکی از رهبران اپوزیسیون، را محاصره کردند تا از پیوستن او به تظاهراتی که دولت بانی آن است و سال گذشته صحنه اعتراض های اپوزیسیون نیزشده بود، جلوگیری کنند.

حامیان کروبی، و میرحسین موسوی، دیگر رهبر مخالفان دولت، سال گذشته در راه پیما یی روز قدس، علیه محمود احمدی نژاد، ر ییس جمهوری، و دولت او تظاهرات کردند.

میرحسین موسوی، دیگر رهبر اپوزیسیون، با انتقاد از محاصره خانه کروبی در نامه ای که متن آن در راه سبز، وب سایت اپوزیسیون منتشر شد می گوید با این اقدامات سازمان یافته که حدود ۵ روز است زیر نظر نیروهای انتظامی و امنیتی آغاز شده است مقامات نشان دادند که اشغال قدس شریف و دشمنی با اسراییل بهانه است. دشمن واقعی اقتدارگرایان، کروبی و شخصیت های امثال اوهستند.

تظاهرات هم بستگی با فلسطینیان در ایران امسال مصادف با یک روز پس از آن بود که اسراییل و فلسطینیان مذاکرات مستقیم صلح را در پی وقفه ای بیست ماهه در واشنگتن از سر گرفتند.

ده ها هزار نفر روز جمعه در گوشه و کنار ایران، با فریادهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسراییل به خیابان ها ریختند. بعضی از تظاهرکنندگان کاریکاتورهای باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، و بعضی دیگر پوسترها یی حمل می کردند که روی آنها نوشته شده بود قدس (اورشلیم) مال ماست، و تحریم شرکت ها یی را توصیه می کردند که با اسراییل معامله دارند.

وال استریت جرنال زیرعنوان «حمله به کروبی در ایران به توصیف پسر او» می نویسد کروبی جوان می گوید این به وضوح تلاشی برای سوء قصد و ترور بود. ما نمی دانیم فردا زنده ایم یا مرده. او می گوید پدرش در نظر دارد به پیشبرد دموکراسی ادامه دهد.

بسیجی ها خانه آقای کروبی را پنج شب در محاصره داشته اند و ویدیوهایی که روی وب سایت های اپوزیسیون گذاشته شده است بسیجی هایی را نشان می دهد که ضمن شکستن پنجره ها و پاشیدن رنگ به روی خانه فریاد وفاداری به آیت الله علی خامنه ای، رهبر ارشد، سر می دهند و می گویند تحت فرمان اوهستند.

آقای کروبی و آقای موسوی گفته بودند در تظاهرات تهران به مناسبت روز قدس شرکت می کنند و از حامیانشان خواسته بودند به آنان ملحق شوند. اپوزیسیون پیشتر از تظاهراتی که دولت بانی آنهاست به عنوان ابزاری برای نشان دادن قدرت خود استفاده کرده است.

تحلیل گران می گویند اقدامات امنیتی شدید توسط دولت و حملات علیه آقای کروبی نشان می دهد که رژیم اسلامی کماکان از اپوزیسیون می ترسد و نگران نا آرامی های عمومی است.

XS
SM
MD
LG