لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۹

موساد ایران اتمی را الزاما تهدیدی علیه موجودیت اسرائيل نمی بیند


موساد ایران اتمی را الزاما تهدیدی علیه موجودیت اسرائيل نمی بیند
موساد ایران اتمی را الزاما تهدیدی علیه موجودیت اسرائيل نمی بیند

هاآرتض، روزنامه انگلیسی زبان اسرائیل، زیرعنوان "رئیس موساد: ایران اتمی الزاما تهدیدی علیه موجودیت اسرائیل نیست" و با سوتیتر "تامیر پاردو می گوید اسرائیل برای خنثی کردن برنامه اتمی ایران از راهها و وسائلی گوناگون استفاده می کند، اما اگر ایران واقعا به تسلیحات اتمی هم دست یابد این به معنای آن نخواهد بود که اسرائیل نابود می شود" می نویسد تامیر پاردو رئیس موساد اندکی پیشتر در این هفته تلویحا گفته است یک ایران مسلح به تسلیحات اتمی الزاما تهدیدی علیه تداوم موجودیت اسرائیل نخواهد بود.

پاردو سه شنبه شب در جلسه ای صحبت می کرد که با حضور قریب ۱۰۰ نفر از سفیر اسرائیل تشکیل شده بود. سه نفر از سفیران حاضر در آن جلسه می گویند رئیس تشکیلات اطلاعاتی اسرائیل گفته است اسرائیل برای خنثی کردن برنامه اتمی ایران از راهها و وسائلی گوناگون استفاده می کند و به این کار ادامه خواهد داد، اما اگر ایران واقعا تسلیحات اتمی هم فراهم کند این به معنای نابودی اسرائیل نخواهد بود.

اظهارات پاردو بحث های علنی راجع به احتمال حمله اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران را زنده می کند. یکی از چهره های دخیل در کانون این بحث ها مائر داگان رئیس پیشین موساد است. داگان استدلال کرده است اسرائیل فقط در صورتی باید به نیروی نظامی متوسل شود که به تعبیر او "چاقورا روی گلويش برای بریدن حس کند". او همچنین ضمن انتقاد از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و اهود براک وزیر دفاع، و متهم ساختن آنان به وارد آوردن فشار برای حمله ای به ایران، علیه عواقب مصیبت بار چنین حمله ای هشدار داده است.

نتانیاهو در چند سال گذشته يک ایران اتمی را تهدیدی علیه موجودیت اسرائیل توصیف کرده است. بعکس، باراک در آوریل سال گذشته گفت ایران هنوز تهدیدی علیه موجودیت اسرائیل نیست.، اما هشدار داد که می تواند در آینده چنین تهدیدی بشود.


نتانیاهو و براک در کابینه، طرفداران پیشدستی در حمله به تاسیسات اتمی ایران را رهبری می کنند، اما تاکنون موفق به متقاعد ساختن اکثریت هشت نفری لازم از وزیران ارشد و یا اعضای امنیتی کابینه به حمایت از موضع خود نشده اند .

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG