لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۷

نتانياهو ارزيابی رئيس سابق موساد از توان اتمی ايران را رد کرد


نتانياهو ارزيابی رئيس سابق موساد از توان اتمی ايران را رد کرد
نتانياهو ارزيابی رئيس سابق موساد از توان اتمی ايران را رد کرد

جروزالم پست زير عنوان "نخست وزيربا اين تخمين که ايران تا سال ۲۰۱۵ نمی تواند بمب اتمی داشته باشد مخالف است" می نويسد بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل روز سه شنبه ارزيابی مئير داگان رئيس کنار رفته موساد را مبنی بر اين که ايران تا اواسط دهه جاری به تسليحات اتمی دسترسی پيدا نمی کند رد کرد و گفت "من فکر می کنم ارزيابی های اطلاعاتی فقط تخمين هائی است که احتمالات را از بهترين تا بدترين شکل ارائه می دهند و بهمين جهت جارا برای نظرهائی متفاوت بازمی گذارند.

نتانياهو که در کنفرانس خبری سالانه با وسائل ارتباط جمعی خارجی صحبت می کرد روشن ساخت که به اعتقاد او از شدت خطر ايران بهيچ وجه کم نشده است، و بارديگر بر آنچه که دو ماه پيش در نيواورلئان مطرح ساخته بود، و علنا توسط رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا رد شد، تاکيد گذاشت که تحريم ها را بايد از پشتوانه يک گزينه عملی و جدی نظامی برخوردارساخت.

نخست وزير اسرائيل گفت هدف از تحريم های تحت رهبری آمريکا عليه ايران عوض کردن قصد ايران از دسترسی به تسليحات اتمی بود، که هنوز عملی نشده است، و افزود که به اعتقاد او بايد ضمن اجرای دقيق تر اين تحريم ها کاربرد جنبه های مالی آن ها را قوی تر ساخت.
نتانياهو گفت تنها راه عملی شدن هدف های متصوراز تحريم ها در آن است که ايران درک کند اگر تحريم ها به هدف های خود نرسند، با يک گزينه نظامی عملی پيگيری می شوند.

نتانياهو که آشکارا معلوم بود از نظريه برخورداری جهان از فرصتی بيشتر برای مقابله با تهران خشنود نيست گفت تنها باری که آنها برنامه اتمی خود را طی پانزده سال اخير معلق ساختند درسال ۲۰۰۳ پس از حمله آمريکا به عراق بود، که از اقدام نظامی آمريکا ترسيدند.

نتانياهو گفت اگر برنامه اتمی ايران متوقف نشود، روند ديپلماتيک با فلسطينيان متوقف می شود و منافع حياتی تقريبا تمامی دولت های عرب در منطقه به خطر می افتد.

XS
SM
MD
LG