لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۷

دیدگاه| اسراییل باید بجای تهدید لبنان، مانع ایران شود


یادداشتی از الی کارمون در وبسایت روزنامه جروسلم پست

استراتژی که رهبران سیاسی و نظامی اسرائیل در مواجهه با ایران و حزب الله در مرزهای شمالی تبلیغ کرده و طی آن لبنان را در حمله ای ویرانگر به بازگشت به «عصر حجر» تهدید می کنند، به نظرم خطرناک و بی تاثیر است.

برای هر ناظر حرفه ای رویدادها روشن است که در صورت بروز یک جنگ در مرز شمالی اسرائیل و عملی شدن تهدید حزب الله به ریختن ده ها هزار موشک دور برد، برد متوسط و کوتاه برد از جمله موشک های نقطه زن بر اسرائیل اهداف استراتژیک اش شاهد تلفات سنگین غیرنظامیان خواهیم بود.

ایران یکصد تا یکصد و بیست هزار موشک را طی سال ها در اختیار حزب الله قرار نداده است تا از لبنان حفاظت کند؛ بلکه مقصود از آن بازداشتن اسرائیل از حمله به زیرساخت های هسته ای ایران و فراهم کردن امکان تسلط حزب الله بر لبنان است.

عملیات نظامی عظیم اسرائیل که نابودی زیرساخت های لبنان و آسیب دیدن هزاران نفر را به همراه داشته باشد، رهبران ایران و حزب الله که مصمم به نابودی اسرائیل هستند را منقلب نخواهد کرد.

آیت الله ها حاضرند تک تک شهروندان لبنان و لبنان به عنوان یک کشور مستقل را در مسلخ منافع عالی استرتژیک شان قربانی کنند. حسن نصرالله، رهبر حزب الله، در عمل کردن به دستورات تهران تردیدی نشان نخواهد داد.

از این رو اسرائیل باید ایران را برای پرهیز از سناریوی سرازیر شدن هزاران موشک به سوی سرزمین هایش مهار کند.

اسرائیل باید تهران و دیگر شهرهای بزرگ ایران که هزینه های عظیم پرتاب موشک های حزب الله را تامین می کنند، هدف قرار دهد. این تهدید نظامی باید با یک کمپین عظیم عمومی همراه باشد تا مردم خطرات ناشی از سیاست رهبران شان را درک کنند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG