لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۳

اسرائیل: میلیون‌ها دلار کمک جمهوری اسلامی به حزب الله لبنان در پوشش کمک‌ دیپلماتیک ایران انجام می‌شد


بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفته است جمهوری اسلامی سالانه «۷۰۰ میلیون دلار» برای گروه حزب‌الله لبنان «به شیوه‌های گوناگون» کمک ارسال می‌کند.

به گفته نخست‌وزیر اسرائیل، وزارت امور خارجه ایران هر سال «بیش از ۱۰۰ میلیون دلار» و تحت پوشش «دیپلماتیک» به لبنان منتقل و آن را به حزب‌الله می‌دهد.

نتانیاهو اضافه کرده است که این پول از سوی جمهوری اسلامی «برای شعله‌ور کردن اقدامات خصمانه و بی‌پایان رژیم ایران و نیروهای نیابتی آن در منطقه» هزینه می‌شود و آگاهی کشورهای عرب از این مسئله «یکی از دلایل نزدیکی مجدد» میان اسرائیل و کشورهای عرب منطقه است.

هفته گذشته و در جریان برگزاری سه نشست سران کشورهای خلیج فارس در عربستان سعودی، پادشاه این کشور به انتقاد از فعالیت‌های ایران در منطقه و «گروه‌های نیابتی» وابسته به آن پرداخته بود.

به دنبال اعمال تحریم‌‌ها علیه جمهوری اسلامی، ایالات متحده پیشتر اعلام کرده بود که حزب‌الله لبنان از نظر مالی وضعیت خوبی ندارد و «کاسه گدایی» به دست گرفته است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم پیش از این گفته بود که به دنبال تحریم‌های آمریکا، جمهوری اسلامی مجبور شدهاست بعضی از نیروهای حزب‌الله لبنان را از سوریه خارج کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG