لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۸

خواست ۳ ماده ای اسرائیل از مذاکرات اتمی قدرت ها با ایران


I
I


خبرگزاری فرانسه - اورشلیم:

کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز، چهارشنبه، با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل برای تبادل نظرهائی ملاقات کرد، که مذاکرات آتی میان قدرت های جهان و ایران در کانون آن بود. این خبر را یک مقام دولت اسرائیل به خبرگزاری آسوشیتد پرس داد.

وی گفت «آنها در باره ایران تبادل نظر کردند و اسرائیل با توجه به نزدیک شدن دور بعدی مذاکرات پنج بعلاوه یک با ایران در بغداد، موضع خود را مطرح ساخت».

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل پیشرفت در این مذاکرات را منوط به موافقت ایران با یک برنامه زمان بندی شده در سه زمینه متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم، خارج ساختن تمامی موادی که تا کنون غنی شده است، و برچیدن تاسیسات زیرزمینی نزدیک به قم دانست.

به گفته این مقام اسرائیلی، آویگدور لیبرمن، وزیر امورخارجه، ایهود براک وزیر دفاع و شائول موفاز معاون جدید نخست وزیر و رهبر حزب کادیما نیز در جلسه حضور داشتند.

خبرگزاری آسوشیتد پرس - اورشلیم:

اسرائیل ایران را به وقت کشی در مذاکرات بر سر برنامه اتمی اش با جامعه بین المللی متهم کرد و می گوید دور آتی مذاکرات فقط در صورتی پیشرفت می کند که ایران با متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم موافقت کند.
اسرائیل، نظیر غرب، معتقد است ایران سعی می کند بمب اتمی بسازد. غنی سازی اورانیوم یک عامل اصلی برای ساختن بمب اتمی است، هرچند که می تواند در تولید انرژی نیز مورد استفاده قرار گیرد. ایران می گوید برنامه اتمی اش صرفا برای مقاصد صلح آمیز است.

قدرت های عمده جهان قرار است روز بیست و سوم ماه مه (سوم خرداد) دور جدید مذاکرات با ایران را در بغداد برگزار کنند.

XS
SM
MD
LG