لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۱

انتخاب نام برای پلنگ ایرانی ساکن پارک حیات وحش اسرائیل


گزارشی از روث شوستر در روزنامه هاآرتص

پارک حیات وحش «رامات گان» در اسرائیل روز شادی را تجربه کرد: تازه واردترین عضو پارک سرانجام پس از یک ماه از پناهگاهش بیرون آمد و خودی نشان داد. باغ وحش هم تصاویری از او ضبط و منتشر کرد.

با انتشار تصاویر این پلنگ ایرانی سیلی از پیشنهادات از سوی کاربران ایرانی در رسانه های اجتماعی درباره نام او سرازیر شد.

دکتر تامر عیلام، زبانشناس و پژوهشگر ایران باستان و معاصر، در فیسبوک و توییتر خواست اسمی برای این پلنگ ۱۵ ماهه ایرانی که اخیرا از باغ وحشی در آتن به اسرائیل آورده شد، پیشنهاد شود.

از جمله اسامی پیشنهاد شده، کوروش، پادشاه باستانی ایران، رستم، پهلوان اساطیری، و امید است.

حالا افکار عمومی اسرائیل از میان اسامی پیشنهادی یکی را انتخاب می کنند.

این پلنگ ایرانی بسیار خجالتی است و آن طور که طبیعت اش اقتضا می کند، فقط شب ها از پناهگاهش بیرون می آید. اما این هفته یکی از پرسنل جوان پارک چند ساعت بی حرکت در کمین نشست تا بتواند تصویری از این پلنگ ایرانی تازه وارد بگیرد.

او علاقه زیادی به گوشت مرغ، اسب و خرگوش دارد.

پارک «رامات گان» از قبل میزبان یک پلنگ ایرانی ماده ۱۶ ساله بوده است. جفت او چندی پیش مرد. آن دو هیچوقت توله ای نداشتند. متوسط سن پلنگ ایرانی ۸ تا ۱۲ سال است، ولی بعضی بیشتر عمر می کنند.

معلوم نیست پلنگ جوان نر چه رابطه ای با پلنگ ماده برقرار کند، ولی قطعا به دلیل سن بالای پلنگ ماده کسی انتظار جفت گیری ندارد.

پارک حیات وحش «رامات گان» و باغ وحش تهران از جمله ۴۴ مرکزی هستند که ۱۰۰ پلنگ ایرانی را نگهداری می کنند. نسل این حیوان در خطر انقراض قرار دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG