لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۵

وزیر دفاع اسرائیل خواستار کمک به ایرانیان برای دستیابی به اینترنت شد


در پی اعتراضات اخیر و قطع کردن سراسری اینترنت از سوی حکومت ایران، وزیر دفاع اسرائیل با انتشار یک ویدئو از کشورهای مختلف خواست تا برای دستیابی مردم ایران به اینترنت کمک کنند.

نفتالی بنت، وزیر دفاع اسرائیل روز شنبه ۹ آذرماه با انتشار یک ویدئو در صفحه توئیتر خود به قطع شدن سراسری اینترنت در ایران در پی اعتراضات اشاره کرد و گفت که «یک رژیم چقدر باید از مردم خودش ترس داشته باشد که نگذرند [مردم] به فیسبوک، توئیتر و سایر شبکه های اجتماعی وصل شوند؟»

آقای بنت در ادامه افزود که «چه می شود اگر تمام افرادی که در دنیا با تکنولوژی سروکار دارند، اسرائیلی ها، عرب‌ها، ایرانی‌ها، امریکایی‌ها، اروپایی‌ها و دیگران با هم متحد شوند و یک هدف را دنبال کنند: کمک به مردم ایران که به تمام شبکه های اجتماعی دست پیدا کنند؛ مردمی که سال‌ها تحت آزار و اذیت قرار دارند.»

وزیر دفاع اسرائیل کمک برای دستیابی ایرانیان به اینترنت را «کنفراس ابتکاری جهانی با هدف آزادی» نامید.

او در بخش دیگری از این ویدئو گفت که مردم ایران مردم خوب و اصیلی هستند. آیا این مردم نباید از همان حقوقی که مردم دیگر جهان مثل من شمادارند، برخوردار باشند؟ می توانیم به مردم ایران و حکومت خودکامه ایران نشان دهیم که مردم از افراد قدرتمند، قدرتمندتر هستند.

پیش از این نیز به دنبال انتشار خبر قطع ارتباطات اینترنتی در ایران ریچارد گرنل سفیر آمریکا در آلمان خواستار همکاری آمریکا و اروپا برای بازگرداندن اینترنت «بدون سانسور» به مردم ایران شده و گفته بود: «ما توانایی فنی داریم اینترنت بدون سانسور و کنترل دولتی را برای مردم ایران برقرار کنیم.»

پیش از این نیز سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به قطع اینترنت توسط جمهوری اسلامی، این اقدام مقامات ایران را محکوم کرده و در توئیتی نوشت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»

در ادامه اعتراضات شدید مردم به افزایش نرخ بنزین و قطعی گسترده اینترنت در ایران، رسانه‌های داخل ایران به نقل از منابع آگاه گزارش دادند که قطعی اینترنت «مشخص نیست» چه زمانی وصل شود.

اعتراضات از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد در شهرهای مختلف ایران، از جمله مشهد، اهواز، خرمشهر، بهبهان و شیراز آغاز، و به مرور به تمام مناطق کشور کشیده شد. اما شعارهای معترضان خیلی زود متوجه مقامات ارشد جمهوری اسلامی شد.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG