لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۲

تهران نگران حمله اسرائيل از طريق آذربايجان است


تهران نگران حمله اسرائيل از طريق آذربايجان است
تهران نگران حمله اسرائيل از طريق آذربايجان است

يونايتد پرس اينترنشنال زير عنوان "جنگ پنهانی ايران با اسرائيل در دريای خزر" می نويسد هشدار يک ژنرال ارشد ايران به آذربايجان در مورد نزديک شدن بيش از حد به اسرائيل گويای نگرانی تهران از آن است که دولت اسرائيل ممکن است از اين همسايه شمالی ايران برای پيشدستی در وارد ساختن ضرباتی عليه برنامه اتمی ايران استفاده کند.

اسرائيل بی سر و صدا با آذربايجان نفت خيز و مسلمان نشين ارتباط هائی اطلاعاتی و نظامی برقرار ساخته است که پس از فروپاشی دو دهه پيش اتحاد جماهيرشوری، با نظام سکولار متکی به جدائی دين از حکومت اداره می شود.

اسرائيلی ها ضمن فروش مقادير قابل توجهی تسليحات و هواپيماهای بدون خلبان به دولت باکو در دريای خزر به استقرار تشکيلات اطلاعاتی خود در مرز با ايران مشغولند. اين اقدامات به اسرائيل برای زير نظرگرفتن ايران، و بخصوص برنامه جنجالی اتمی اش که اورشليم آن را تهديدی جدی عليه موجوديت خود می داند، امکان دسترسی به يک پايگاه عملياتی را فراهم می کند.

انتقاد غيرعادی روز نهم اوت ژنرال حسن فيروزآبادی رئيس ستاد نيروهای مسلح ايران از اسرائيل بخصوص گويای گسترش دامنه جنگ اطلاعاتی اسرائيل با ايران است.
فيروزآبادی باکو را به بدرفتاری با شيعيان متمايل به جمهوری اسلامی در جنوب آذربايجان و مجاز شناختن صهيونيست ها در دسترسی به قلمرو مرزی آذربايجان با ايران متهم ساخت.

مناسبات ميان ايران و آذربايجان در سالهای اخير توام با تشنج بوده است که بيشتر به عمليات پنهانی ايران در آذربايجان نسبت داده می شود. آذربايجان در سال ۲۰۰۷ پانزده ايرانی و آذری را در اتهام جاسوسی برای تهران در باره منافع اسرائيل، آمريکا و بريتانيا ، از جمله تاسيسات نفتی، و توطئه برای کسب قدرت، مجرم شناخت.مقامات آذربايجان در سال ۲۰۰۸ همچنين با کمک موساد، تشکيلات اطلاعاتی اسرائيل، توطئه ای را خنثی کردند که عمال حزب الله، مباشران قدرتمند ايران در لبنان، برای منفجر ساختن سفارت اسرائيل در باکو تدارک ديده بودند.

اسرائيل چهارمين طرف عمده در تجارت با آذربايجان است.

XS
SM
MD
LG