لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۹

پیامدهای امنیتی حمله به اسرائیل در ایران: دادستانی علیه روزنامه اعتماد و عباس عبدی اعلام جرم کرد


خبرگزاری قوه قضاییه جمهوری اسلامی روز یکشنبه ۲۶ فروردین، خبر داد که دادستانی عمومی و انقلاب اسلامی تهران در راستای آنچه «وظیفه قانونی عدلیه برای مقابله با برهم زنندگان امنیت روانی جامعه» خواند، علیه روزنامه اعتماد و عباس عبدی تحلیلگر سیاسی اصلاح طلب، اعلام جرم کرده است.

به نوشته خبرگزاری «میزان»، روزنامه اعتماد و همچنین عباس عبدی برای آنچه «ارائه توضیحات»‌ نامیده شد، به دادسرای تهران احضار شدند.

در خبر دیگری، وبسایت «انتخاب» روز یکشنبه نوشت یاشار سلطانی، مدیر کانال «اسکان‌نیوز»، نیز احضار شده است. او چندی پیش با افشای پرونده زمین خواری کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران، و پسرانش خبرساز شده بود.

در اخبار منتشر شده در میزان و انتخاب، به جزییات دلیل احضارها اشاره نشده است، اما عباس عبدی در یادداشتی در شماره روز یکشنبه روزنامه اعتماد نوشته بود: «بازدارندگی از طریق تسلیحات متعارف با کشوری که موجودیت آن را به رسمیت نمی‌شناسند یا خواهان نابودی آن هستند، بی‌معنا است و قابل اجرا نیست.»

او در این یادداشت که قرار بود روز شنبه ۲۵ فروردین منتشر شود، با بیان این که «بنابراین دیر یا زود به مرحله‌ای می‌رسیم که ظاهرا تاکنون از آن پرهیز کرده‌ایم» و نوشته که «راه‌حل چیست؟ جز تغییر سیاست‌های کلان منطقه‌ای هیچ راهی مانع درگیری احتمالی نخواهد شد.»

در ماه های اخیر شماری از تحلیلگران و حتی شماری از مقامات و سفیران پیشین جمهوری اسلامی خواستار تغییراتی در سیاست خارجی تهران شده اند.

عباس عبدی در بخشی از یادداشت خود برای روزنامه اعتماد نوشته بود: «تنش موجود دیر یا زود به درگیری خواهد انجامید و خطرات این وضعیت، حداقل برای ایران حتی بدتر از درگیری نظامی میان دو طرف است.»

شمار زیادی از چهره های سیاسی و مدنی، تشکل های مستقل کارگری و صنفی در ایران و همچنین برخی از احزاب و سازمان های مخالف جمهوری اسلامی پیش و پس از حملات موشکی و پهپادی به اسرائیل نسبت به خطرات ناشی از ماجراجویی حکومت ایران هشدار داده بودند و داده اند.

جمهوری اسلامی در این حملات که اواخر شنبه آغاز شد و تا بامداد یکشنبه ادامه داشت، بیش از ۳۰۰ موشک و پهپاد به سوی اسرائیل شلیک کرد. مقامات اسرائیل و ایالات متحده می گویند تعداد اندکی از این موشک ها و پهپادها از سپر دفاعی عبور کردند.

عباس عبدی همچنین در مورد حمله دو هفته پیش منتسب به اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق پایتخت سوریه تصریح کرده بود:‌ «برخلاف تصور رایج معتقدم که حمله اسرائیل در اصل واکنشی بوده است و نیازی به پاسخ و واکنش ایران ندارد.»

در حمله ۱۳ فروردین به ساختمان کنار سفارت جمهوری اسلامی، شماری از فرماندهان ارشد و اعضای نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کشته شدند و پس از آن رهبر و مقامات جمهوری اسلامی تهدید به «حمله تلافی جویانه» به اسرائیل کردند.

در این حال محسن برهانی حقوقدان در ایران در شبکه اجتماعی «ایکس»‌ اعلام جرم دادستانی تهران با عناوینی چون «برهم زدن امنیت روانی جامعه» و «متلاطم کردن فضای اقتصادی کشور» را «بسیار عجیب»‌ نامید و نوشت «اساساً چنین عناوین مجرمانه‌ای در قوانین موجود کشور وجود ندارد. هر گزارشی که ضابطان ارسال می‌کنند نباید منشأ شروع تعقیب شود.»

پیش از احضارهای جدید دادستانی عمومی و انقلاب اسلامی تهران روز یکشنبه اعلام کرده بود در پی آنچه «عملیات موفقیت‌آمیز و غرورآفرین شب گذشته» نامید، علیه «روزنامه جهان صنعت و یک خبرنگار اقتصادی» اعلام جرم کرده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، دادستانی تهران روزنامه جهان صنعت و یک خبرنگار اقتصادی را به «بر هم زدن امنیت روانی جامعه و متلاطم کردن فضای اقتصاد کشور» پس از حمله موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی به اسرائیل متهم کرده است.

در این گزارش، بدون ذکر نام خبرنگار، عنوان شده بود که برای «صیانت از امنیت روانی جامعه» علاوه بر «اعلام جرم» برای روزنامه جهان صنعت، برای آن خبرنگار نیز «پرونده قضایی تشکیل شده» و آنها «جهت ارائه توضیحات به دادسرای تهران احضار شدند.

اعلام جرم علیه این روزنامه و تشکیل پرونده برای یک خبرنگار، در پی انتشار تیتر «انتقام سخت یا امتیاز بزرگ» در روزنامه جهان صنعت صورت گرفته و دادستانی عمومی و انقلاب اسلامی تهران ادعا کرده «پس از عملیات موفقیت‌آمیز و غرورآفرین شب گذشته نیروهای مسلح» جمهوری اسلامی علیه اسرائیل، انتشار این مطلب را مخل «امنیت روانی جامعه» و موجب «تلاطم» در فضای اقتصادی ایران بوده است.

پس از حمله نظامی مستقیم جمهوری اسلامی به اسرائیل، قیمت طلا و ارزهای خارجی در بازار ایران رو به فزونی گذاشت و بهای هر یک دلار آمریکا به ۷۰ هزار تومان رسید.

این حملات در حالی از سوی دادستانی تهران «موفقیت‌آمیز و غرورآفرین» خوانده شده که خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع اطلاعاتی غربی گزارش داده بیشتر پهپادهایی که در جریان حملات شبانه جمهوری اسلامی بر فراز حریم هوایی سوریه پرواز می‌کردند، توسط جت‌های اسرائیلی و آمریکایی قبل از رسیدن به اهداف خود در اسرائیل سرنگون شدند.

XS
SM
MD
LG