لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۸:۴۳

پناهجویی یک چهره آکادمیک ایرانی در اسرائیل


ایوب کارا معاون وزارت دفاع اسرائیل از درخواست پناهجویی یک چهره آکادمیک ایرانی و مرتبط با برنامه هسته ای جمهوری اسلامی، در اسرائیل خبر داد.
آقای کارا روز شنبه گفت این شهروند علمی و دانشگاهی ایرانی اکنون در یک کشور «دوست» اسرائیل، در انتظار نتیجه درخواست پناهجویی اش به سر می برد.

معاون وزیر دفاع اسرائیل نام شهروند ایران و همچنین کشور میزبان او را فاش نکرد. او گفت اسرائیل تمامی تلاش خود را برای کمک به افرادی که خواستار رفع تهدید «استراتژیک و اتمی» ایران هستند، به کار می گیرد.

اسرائیل، آمریکا و برخی کشورهای قدرتمند غربی، جمهوری اسلامی را به تلاش برای تولید سلاح اتمی متهم می کنند. تهران این اتهام را رد می کند.

روزنامه واشنگتن پست به نقل از مقامات آمریکایی اعلام کرد شمار فزاینده ای از کارشناسان اتمی ایرانی در حال بیرون دادن اطلاعات درباره برنامه اتمی ایران به غرب هستند.

در گزارش روز یکشنبه واشنگتن پست، همچنین به نقل از مقامات فعلی و سابق ایالات متحده آمریکا و اروپا گفته می شود که برخی از شاخص ترین اطلاعات جدید درباره برنامه اتمی ایران از طریق دانشمندان و دیگر افرادی به بیرون درز کرده است که به برنامه های نظامی جمهوری اسلامی دسترسی دارند.

واشنگتن پست می گوید مقامات آمریکایی گفته اند شهرام امیری، کارشناس فیزیک هسته ای ایرانی پس از آن که در ژوئن گذشته طی سفر زیارتی به عربستان سعودی ناپدید شد، خود را به غرب معرفی کرد.

اسرائیل می گوید ایران مسلح به سلاح اتمی تهدیدی علیه موجودیت اسرائیل است زیرا مقامات جمهوری اسلامی خواستار نابودی اسرائیل شده اند.

اسرائیل تنها کشور هسته ای منطقه خاورمیانه به شمار می رود اما این کشور داشتن زرادخانه هسته ای را تأیید یا تکذیب نمی کند.

XS
SM
MD
LG