لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۳:۴۸

اسرائیل خواستار اعمال تحریم های چشمگیر علیه ایران شد


اسرائیل جمهوری اسلامی را تهدیدی بالقوه قلمداد می کند و به دلیل تداوم برنامه اتمی تهران، گزینه نظامی علیه ایران را همچنان در دست بررسی دارد.

اما اسرائیل در عین حال از فشارهای آمریکا برای اعمال تحریم های جدید علیه جمهوری اسلامی و متقاعد کردن تهران به پذیرش درخواست های بین المللی و توقف غنی سازی اورانیوم، خرسند است.

اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل گفت: «روشن است و به نظر من روشن تر نیز خواهد شد که ایران تلاش می کند تمامی جهان را با بلندپروازی های هسته ای اش تحریک کند، فریب دهد و بترساند».

اهود باراک که روز جمعه در «موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک» سخن می گفت، تظاهرات اعتراضی ماه های اخیر در ایران به دنبال انتخابات بحث انگیز ریاست جمهوری را، نشانی از تضعیف فشار حکومت بر مردم خواند.

وزیر دفاع اسرائیل پیش بینی کرد که دولت جمهوری اسلامی ایران احتمالا سقوط خواهد کرد اما در عین حال گفت چنین رویدادی چند سال دیگر رخ خواهد داد.

باراک گفت: «برای من روشن است که زمان به سوی سقوط حکومت ایران، آهسته تر از زمان به سوی تبدیل ایران به یک قدرت نظامی هسته ای پیش می رود».

وزیر دفاع اسرائیل گفت سازمان ملل متحد باید «تحریم های مؤثر و چشمگیری» بر تهران اعمال کند که با اعمال محدودیت زمانی بر جمهوری اسلامی، تهران را وادار به توقف غنی سازی اورانیوم کند.

او در عین حال تلاش های باراک اوباما برای بسیج کردن اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد برای وضع تحریم های جدید علیه تهران را ستود: «به نظر من دولت آمریکا تمام تلاش خود برای وضع تحریم های مؤثر علیه تهران را به کار گرفته است. از این بابت سپاسگذاریم و امیدواریم که این اقدام موفقیت آمیز باشد».

اهود باراک روز جمعه با هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا که موضعی دوگانه در قبال ایران در پیش گرفته نیز، ملاقات کرد.
هیلاری کلینتون درباره ایران گفت: «ما به دیپلماسی و راه حل صلح آمیز پایبند می مانیم. اما به گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی، تهران به تعهدات خود پایبند نیست و ما با شریکان بین المللی خود برای افزایش فشار بر ایران برای تغییر موضع این کشور، همکاری می کنیم».

تاکنون سازمان ملل متحد سه قطعنامه تحریم را علیه تهران با هدف توقف غنی سازی اورانیوم، اعمال کرده است. اورانیوم غنی شده کاربرد دوگانه دارد و می توان از آن به عنوان سوخت رآکتور هسته ای و یا تولید بمب اتم استفاده کرد.

جمهوری اسلامی می گوید برنامه اتمی اش تنها با اهداف صلح آمیز است.

XS
SM
MD
LG