لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۷

دیدگاه| سرمقاله وال استریت جورنال: جنگ مخفیانه ایران و اسرائیل


سرمقاله هیات تحریریه روزنامه وال استریت جورنال

جنگ پنهان میان اسرائیل و ایران داغ تر می شود. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، دوشنبه فاش کرد که تهران مخفیانه برنامه جنگ افزار هسته ای اش را حفظ کرده است و با این کار حساسیت میان دو کشور را شدت بخشید.

نتانیاهو در گزارشی در تلویزیون سراسری آشکار کرد که کشورش «نیم تُن» اسناد و سی دی از تاسیساتی سری در منطقه شورآباد در جنوب تهران به دست آورده بود. رهبر اسرائیل ادعا کرد این فایل ها «قطعا ثابت می کند» ایران در باره برنامه جنگ افزار هسته ای اش پیش از رسیدن به توافق با باراک اوباما در سال ۲۰۱۵ دروغ گفته و از آن زمان تلاش کرده است قابلیت های مرتبط با جنگ افزار هسته ای اش را حفظ کند.

نتانیاهو تصاویر، ویدئوها، جداول و نقشه هایی از پروژه اطلاعاتی «عماد» ارائه داد و آن را «یک برنامه جامع طراحی، ساخت، و آزمایش جنگ افزار هسته ای» توصیف کرد. ایرانی ها همیشه وجود چنین برنامه ای را تکذیب می کردند و سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۵ جاه طلبی های هسته ای تهران را کم اهمیت جلوه داد.

نخست وزیر اسرائیل همچنین ادعا کرد تاسیسات زیرزمینی غنی سازی اورانیوم فردو «از همان آغاز بخشی از پروژه عماد برای جنگ افزار هسته ای» بود ولی ایران سازمان ملل متحد را نسبت به فعالیت هایش گمراه کرد. ایران اسناد پروژه عماد و تیم تحقیق آن به مدیریت محسن فخری زاده را عمدتا در قالب سازمان جدیدی در وزارت دفاع جمهوری اسلامی حفظ کرده است.

اسرائیلی ها این اطلاعات را در اختیار آمریکا گذاشته اند و مقام های دولت ترامپ می گویند معتبر به نظر می رسد. اگر تهران در انتظار انقضای محدودیت های برجام برای راه اندازی رآکتورش در سال ۲۰۲۵ است، پس شواهد حاکی از خروج آمریکا از برجام است مگر این که توافق هسته ای دائمی شود.

همزمان اسرائیل اقدامات نظامی اش علیه استقرار نظامی فزاینده ایران در نزدیکی بلندی های جولان در سوریه را افزایش داده است.

ایران از مزایای اقتصادی ناشی از لغو تحریم ها برای تامین تخاصم منطقه ای اش استفاده کرده است. هر چه جهان زودتر امپریالیسم ایران را عقب بنشاند شانس پرهیز از یک جنگ بزرگ بیشتر خواهد بود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG