لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۷

جلوگیری از برگزاری نماز جماعت اهل سنت در تهران


دیدار مولوی عبدالحمید با آیت الله خامنه ای همزمان با برگزاری کنفرانس وحدت
دیدار مولوی عبدالحمید با آیت الله خامنه ای همزمان با برگزاری کنفرانس وحدت

پلیس ایران از برگزاری نماز جماعت اهل سنت، که قرار بود همزمان با برگزاری کنفرانس بین‌المللی وحدت در تهران، به امامت مولوی عبدالحمید برگزار شود، جلوگیری کرده است.

پایگاه اینترنتی میزان خبر گزارش داد که کسانی که قرار بود در نماز جماعت اهل سنت این هفته در تهران شرکت کنند، صبح جمعه با خیابان‌های بسته شده به سمت محل نمازخانه روبرو شدند.

این نماز جماعت با اطلاع رسانی‌ گسترده قرار بود همزمان با برگزاری کنفرانس بین‌المللی وحدت در تهران، به امامت مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان و از علمای برجسته اهل سنت در ایران، در نمازخانه مرکزی اهل سنت تهران در پونک برگزار شود.

با وجود این، نمازگزاران اهل سنت که صبح جمعه به سمت نمازخانه می‌رفتند با خیابان‌های بسته شده روبرو شدند. بنابر این گزارش، نیروهای امنیتی و پلیس از حضور علمای اهل سنت و نمازگزاران در نمازخانه جلوگیری کردند.

جلوگیری از برگزاری نماز جماعت اهل سنت در حالی صورت گرفت که کنفرانس بین‌المللی وحدت در تهران در حال برگزاری بود و روحانیون سنی و شیعه ایرانی و خارجی در آن حضور داشتند.

حکومت ایران کنفرانس بین‌المللی وحدت را در هفته‌ وحدت و با عنوان نزدیک کردن شیعه و سنی و کاستن از اختلاف‌ بین پیروان این دو مذهب برگزار می‌کند.

همزمان برخی از پایگاههای اینترنتی عکسی را منتشر کردند که نشان می‌داد شرکت‌کنندگان شیعه و سنی در همایش وحدت در شهر مشهد، دو نماز جماعت جداگانه در نمازخانه همایش برگزار کردند.

به نوشته پایگاه خبری رجانیوز، این در حالی است که طبق فتواهای علمای اهل سنت و شیعه، اقتدای هر کدام از پیروان این مذاهب به پیروان مذهب دیگری جایز و خالی از اشکال است.

XS
SM
MD
LG