لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۲

ایران با شکست قریب الوقوع داعش در صدد گسترش کنترل در سوریه است


قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران در سالهای اخیر هدایت نیروهای ایران در عراق و سوریه را بر عهده دارد.
قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران در سالهای اخیر هدایت نیروهای ایران در عراق و سوریه را بر عهده دارد.

جیم مایکلز در روزنامه «یو اس ای تودی» نوشت: تلاش های تازه شبه نظامیان حامی ایران برای کنترل راه های لجستیک در جنوب سوریه نشانگر روندی نگران کننده در آن منطقه جنگ زده است: در حالی که ائتلاف تحت رهبری آمریکا مناطق تحت کنترل داعش را محدودتر می کنند، رقابت شبه نظامیان و حامیان خارجی آن ها سرعت گرفته است.

مایکل نایتز، تحلیلگر انستیتو واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک، می گوید: «می توانید ببینید که همه به شکل آشفته ای در حال مانور دادن هستند».

تحلیلگران می گویند هدف اصلی شبه نظامیان مورد حمایت ایران در جنوب سوریه تهدید نیروهای آمریکایی نیست، بلکه آن ها در پی دفاع از راه لجستیک ایران به لبنان از طریق عراق و جنوب سوریه هستند.

علی خدری، دستیار ویژه پنج سفیر آمریکا در عراق، معتقد است داعش «محتوم به شکست بود و اینک ایالات متحده و متحدانش باید با یک ایران جسارت یافته و قدرتمندتر ستیز کنند که بیش از هر زمانی گروه های وابسته اش را در منطقه سر و شکل داده است».

پنتاگون نیروهای وابسته به ایران را به طور بالقوه عامل انحراف از جنگ علیه داعش می داند.

کارشناسان می گویند با حذف داعش از صحنه اهداف متفاوت نیروهای مستقر در سوریه آشکارتر می شود. هدف اصلی ایران و روسیه هرگز شکست داعش نبود. آن ها در پی دفاع از حکومت بشار اسد بوده اند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG