لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۱

کارشناسان آمریکایی: با شکست داعش، شبه نظامیان مورد حمایت ایران می‌توانند علیه اهداف آمریکا متمرکز شوند


کارشناسان آمریکایی می‌گویند با شکست داعش، جمهوری اسلامی ایران حالا می‌تواند اقدامات شبه نظامیان خود در عراق و سوریه را علیه اهداف آمریکا، منافع و متحدانش متمرکز کند.

این بخشی از دیدگاه‌های کارشناسان شرکت کننده در نشست عصر جمعه بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در واشنگتن بود.

ژنرال بازنشسته جان الن که نماینده دولت پیشین آمریکا در ائتلاف جهانی برای مقابله با داعش بود و هم اکنون رئیس اندیشکده بروکینگز است، در پاسخ به پرسش صدای آمریکا درباره احتمال بهره گیری تهران از باقی مانده های داعش برای قاچاق سوخت، گفت که جمهوری اسلامی بالقوه می‌تواند از این افراد استفاده کند.

او گفت: «ما در زمانی که در حال برنامه ریزی برای هدف قرار دادن مواضع داعش بودیم، شاهد یک خط قاچاق نفت از شمال شرقی سوریه به سمت ایران بودیم. که نشان از وجود پیوند بین این دو بود. اما نمی دانم که هم اکنون بین ایران و باقی مانده داعش چنین ارتباطی وجود دارد یا خیر. به هرحال ممکن است که ایران با هدف ایجاد دردسر برای آمریکا و منافع و متحدینش شبکه انتقال مالی را برای باقی مانده‌های داعش ایجاد کرده باشد.»

دیوید اشر، پژوهشگر ارشد در بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها درپاسخ به همین پرسش گفت که آنچه بیش از احتمال وجود ارتباط بین تهران و باقی مانده های داعش برای او اهمیت دارد، بهره گیری تهران از شبکه شبه نظامیانش در عراق و سوریه به ویژه پس از شکست داعش است.

او گفت: «نگرانی بیشتر من از سوی گروه‌های شبه نظامی شیعه مورد حمایت ایران ناشی می شود. به ویژه که حالا داعش شکست خورده است. زیرا تاکنون نیروهای مورد حمایت ایران درگیر جنگ با داعش بودند. اما حالا به دیگر اقدامات تهاجمی دست خواهند زد؛ همانگونه که آقای پمپئو درجریان سفر اخیرش به برخی موارد اشاره کرد. نگرانی کلی در این زمینه در بین کشورهای منطقه وجود دارد. در ذهن من هیچ نکته منفی درمورد نابود کردن داعش وجود ندارد، اما این شکست موجب شده که ایرانی‌ها به رغم تضعیف اقتصادشان همچنان دارای یک گروه بهم پیوسته شبه نظامی در عراق و سوریه هستند و حتی برای انجام اقداماتشان می توانند آن را گسترش دهند.»

آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی ایران پیوندهایی با القاعده داشته است.

در همین حال مقامات تهران گفته‌اند برای دور زدن تحریم‌های آمریکا گزینه های فراوانی پیش رو دارند.

آمریکا از هفته گذشته با اعلام اینکه اطلاعاتی موثق درخصوص تغییر آرایش نیروهای ایران و وابستگانش در منطقه با هدف ضربه زدن به منافعش دریافت کرده است، حضور نیروی نظامی خود را در منطقه افزایش داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG