لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۵

دیدگاه: ایران به جای سوریه، حالا نگران جنگ با داعش در خاک خود است


داعش در خرداد گذشته دو حمله در تهران تدارک دید که دهها کشته و زخمی برجای گذاشت.
داعش در خرداد گذشته دو حمله در تهران تدارک دید که دهها کشته و زخمی برجای گذاشت.

خلاصه مقاله ای از ارین کانینگهام در واشنگتن پست

چند ماه پس از نخستین حمله داعش به تهران، این گروه تلاش هایش برای هدف گرفتن ایران را شدت بخشیده است. داعش با انتشار یک رشته تبلیغات آنلاین وعده خونریزی و جذب نیرو از اقلیت سنی ایران را می دهد. هفته پیش مقامات ایران چندین نفر را که گویا قصد بمبگذاری در اماکن مذهبی را داشتند دستگیر کردند. داعش سپس در ویدیوی جدیدی به زبان فارسی تهدید کرد گردن ایران شیعه را قطع می کند.

این افزایش تنش می تواند منطقه را بیش از پیش به خشونت سوق داده و موجب بی ثباتی داخلی در ایران شود. گروه های سنی حاشیه ای در ایران به شکل فزاینده ای پذیرای داعش هستند.

دینا اسفندیاری، پژوهشگر مرکز مطالعات علوم و امنیت در کالج کینگ لندن، می گوید: «ایران در چند جبهه در عراق و سوریه علیه داعش می جنگد، اما جنگ با داعش در داخل ایران اهمیت بیشتری پیدا کرده است».

جامعه سنی های ایران در کردستان و بلوچستان که دهه ها محرومیت را تجربه کرده اند هدف مناسبی برای داعش هستند.

روشن نیست چه تعداد ایرانی به داعش پیوسته است ولی ارزیابی ها از ده ها تا صدها عضو حکایت دارد.

دست کم چهار تن از پنج مهاجم حمله داعش به تهران از یک روستا در کردستان در مجاورت مرز عراق می آمدند.

نت گوئیلو، تحلیلگر خطرات سیاسی و امور امنیتی در لندن، می گوید: «ایران استراتژی نبرد با سنی های افراطی در دور دست ها را برای تضعیف این گروه ها در پشت مرزهایش در پیش گرفت، در حالی که به آن ها تا حدودی آزادی عمل در داخل ایران می داد» تا بتواند از تحرک آن ها اطلاع پیدا کند.

برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG