لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۴

تریتا پارسی: افراد دیگری غیر از داعش درگیر حملات تهران هستند


تریتا پارسی رئیس شورای ملی ایرانیان آمریکایی
تریتا پارسی رئیس شورای ملی ایرانیان آمریکایی

تریتا پارسی، رییس شورای ملی ایرانی آمریکایی، می گوید حملات تروریستی تهران که داعش مسولیت آن را برعهده گرفته «برای او مایه شگفتی بسیار بوده است، نه از این رو که داعش قصد حمله به ایران را نداشته است زیرا داشته و در مواردی در مناطق مرزی ایران القاعده و گروه های وهابی موفق به حملاتی شده بودند، اما حمله به قلب تهران بسیار تعجب آور است.»

پارسی در گفتگویی با رادیو «ان پی آر» آمریکا نسبت به این که این حملات کار داعش باشد کمی ابراز تردید می کند: «داعش معمولا پس از انجام حمله تروریستی مسولیت آن را برعهده می گیرد نه طی انجام حملات».

ادعای آقای پارسی در حالی است که پیشتر گروه داعش مسئولیت حملات تهران را روی پایگاه اینترنتی خود به نام «اعماق» بر عهده گرفته است.

به گفته رییس شورای ملی ایرانی آمریکایی گروه های دیگری امکان انجام چنین حملاتی را دارند: «گروه های وابسته به القاعده در منطقه بلوچستان ایران بسیار فعال بوده اند. سازمان مجاهدین خلق هم که پیشتر دست به حملات مشابهی زده بود قابلیت انجام حملاتی با چنین ابعادی را دارد و نسبت به دیگر گروه ها به دلیل اطلاعات محلی و آشنایی با زبان مشکل کمتری دارد.»

پارسی معتقد است این حملات را باید در زمینه تحولات منطقه دید: «ایران در مقایسه با سال های گذشته به دلیل آغاز لغو تحریم ها و بهبود روابط با اروپا در وضعیت به مراتب بهتری قرار دارد، اما منطقه زیر فشار شدیدی است و رقابت ایران و عربستان سعودی در ماه های گذشته بسیار پر تنش شده است. در ریاض به سفر پرزیدنت ترامپ به عنوان چراغ سبزی در برابر رویکردهای تندتر ریاض در منطقه مانند بحران قطر نگاه می شود.»

صبح چهارشنبه به وقت ایران، چند فرد مسلح به طور همزمان به مجلس شورای اسلامی در مرکز تهران و همچنین آرامگاه آیت‌الله خمینی رهبر پیشین جمهوری اسلامی در جنوب پایتخت حمله کردند، که ۱۷ کشته و ۴۰ زخمی بر جای گذاشت.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG