لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۱

برج جهان نما حیات میدان نقش جهان اصفهان را تهدید می کند


برج جهان نما حیات میدان نقش جهان اصفهان را تهدید می کند
برج جهان نما حیات میدان نقش جهان اصفهان را تهدید می کند

هنگامی که در سال ۱۳۷۵ مسئولان مدیریت شهری در اصفهان تصمیم گرفتند تا یک مرکز تجاری به نام «جهان نما» بسازند، شاید خبر نداشتند که ارتفاع بنایی که می سازند از نظر سازمان یونسکو غیر قانونی است
و حیات میدان نقش جهان را که در فهرست آثار جهانی است، تهدید می کند. عملیات ساخت و ساز ادامه یافت و زمانی که برج ساخته شد کاملا مشخص شد که ارتفاع آن کاملا بر میدان نقش جهان سایه افکنده است.

اعتراض رسما در سال ۱۳۸۰ به دولت ایران و مسئولان میراث فرهنگی ابلاغ شد اما صاحبان برج به آن اعتنایی نکردند و این عدم توجه باعث شد تا یونسکو رسما میدان نقش جهان را در فهرست «میراث در خطر» ثبت کند و به دولت ایران اعلام کند که چاره ای جز تخریب طبقه چهارم برج جهان نما وجود ندارد.

دولت احمدی نژاد با توجه به این اخطار دستور داد تا برج تخریب شود، اما نشد. تا آن که یونسکو ۱۱ اسفند ماه ۱۳۸۸ را به عنوان آخرین مهلت اعلام کرد. به همین دلیل سرانجام دولت، استانداری اصفهان و شهرداری هریک ۱ میلیارد تومان سهم پرداختند تا این برج تخریب شود.

گفته می شود عملیات تخریب از هفته پیش آغاز شده ولی هنوز از سوی منابع مستقل و مدافعان حفظ آثار باستانی مورد تأیید قرار نگرفته است.

روز سه شنبه هیأتی از یونسکو به اصفهان رفت تا نتیجه اقدامات را از نزدیک اعلام کند.

داستان غم انگیز بی توجهی به میراث فرهنگی، تنها به این مورد ختم نمی شود بلکه متروی اصفهان حیات پل تاریخی سی وسه پل را تهدید می کند.

XS
SM
MD
LG