لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۴

آسوشیتدپرس حمله به پدافند هوایی در اصفهان را تایید کرد؛ انکار مکرر مقامات تهران بی‌معنی است


تصویر ماهواره‌ای دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ که پلنت لبز از پایگاه هوایی نزدیک اصفهان منتشر کرده است
تصویر ماهواره‌ای دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ که پلنت لبز از پایگاه هوایی نزدیک اصفهان منتشر کرده است

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه ۳ اردیبهشت در یک گزارش تحقیقی، با استناد به تصاویر ماهواره‌ای، تایید کرد که پدافند هوایی جمهوری اسلامی ایران در جریان حمله اخیر منتسب به اسرائیل در اصفهان مورد اصابت قرار گرفته است.

این خبرگزاری نوشت، «عکس‌های ماهواره‌ای گرفته‌شده در روز دوشنبه حاکی از آن است که حمله تلافی‌جویانه اسرائیل که مرکز ایران را هدف قرار داده بود، به سامانه راداری پدافند هوایی ساخت روسیه اصابت کرده و این در تضاد با انکار مکرر مقامات تهران در مورد هرگونه خسارت در این حمله است.»

در این گزارش آمده است، «حمله به پدافند اس-۳۰۰ که به نظر می‌رسد یک حمله بسیار محدود توسط اسرائیلی‌ها بوده، نشان دهنده آسیب بسیار بیشتر از حمله موشکی و پهپادی گسترده ایران علیه اسرائیل در ۱۳ آوریل است. شاید به همین دلیل است که مقامات جمهوری اسلامی، حتی علی خامنه‌ای رهبر حکومت، تلاش می‌کنند تا جزییات و اثر این حمله در خاک ایران را رد کنند.»

آسوشیتدپرس در گزارش خود به نقل از نیکول گراجوسکی، یکی از اعضای برنامه سیاست هسته‌ای بنیاد کارنگی، نوشته است: «این حمله نشان می‌دهد اسرائیل توانایی نفوذ به سامانه‌های دفاع هوایی ایران را دارد و حمله اخیر ثابت کرد که دقت آن کاملاً قابل توجه بوده است.»

این خبرگزاری آمریکایی همچنین تصریح کرد تصاویر ماهواره‌ای گرفته شده توسط «پلنت لبز پی‌بی‌سی» که صبح دوشنبه ۳ اردیبهشت منتشر شد، ثابت می‌کند که در نزدیکی فرودگاه و پایگاه هوایی اصفهان، منطقه‌ای که به عنوان نقطه استقرار سامانه پدافند هوایی عمل می‌کند دچار سوختگی پیرامونی شده است، که در تصاویر دریافتی روز جمعه با وضوح کمتری قابل مشاهده بود.

این شواهد در حالی در رسانه‌های مطرح جهان منتشر می‌شود که مقام‌های جمهوری اسلامی با کمک رسانه‌های وابسته به حکومت تلاش کرده‌اند حمله شامگاه جمعه ۳۱ فروردین، که به نوشته آسوشیتدپرس آشکارا کار اسرائیل بوده است، را رد کنند یا آن را بی‌اهمیت جلوه دهند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی روز شنبه در مصاحبه با ان‌بی‌سی نیوز گفت، «آنچه اتفاق افتاد یک حمله نبود. آنها بیشتر شبیه اسباب‌بازی‌هایی بودند که بچه‌های ما با آن‌ها بازی می‌کردند، نه هواپیماهای بدون سرنشین.»

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، هم دوشنبه این تکذیب را تکرار کرد و در جمع خبرنگاران گفت: «مقامات ذیربط اعلام کرده‌اند این حمله هیچ خسارتی نداشته و سامانه پدافندی ایران به وظایف خود عمل کرده است. بنابراین به نظر ما این موضوع قابل پرداختن نیست.»

XS
SM
MD
LG