لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۵

اظهارات «عجیب» مقامات نظامی ایران درباره علت کرونا در رسانه‌ آمریکایی بازتاب داشت


شبکه آمریکایی فاکس نیوز اظهارات حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران، که ادعا کرده است انتشار ویروس کرونا ممکن است بر اثر حمله بیولوژیک آمریکا باشد را پوشش داده است.

در همین حال برخی رسانه های ایران تصاویری از سلامی منتشر کرده‌اند که او را بدون ماسک و یا دستکش در میان گروهی دیگر از سپاهیان و در کنار قبر قاسم سلیمانی نشان می‌داد.

ایران اکنون یکی از مراکز عمده شیوع ویروس کرونا در جهان به شمار می رود و افکار عمومی در ایران نسبت به مخفی‌کاری مقامات رژیم نگران است. اولین مورد مرگ بر اثر کرونا روز اول اسفند گزارش شد و این در حالی بود که تا قبل از آن مقامات هرگونه ابتلا به کرونا در ایران را تکذیب می‌کردند. اکنون، انتشار ویروس کرونا به تمام استان‌های ایران و شمار بسیار بالای تلفات به نسبت رقم مبتلایان مشخص کرده که ابعاد این بحران در کشور بسیار گسترده‌تر از ادعاهای اولیه رژیم جمهوری اسلامی، و همزمان سوءمدیریت مسئولان در قبال این بحران بوده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه ۹ اسفند در نشستی در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، با توجه به سابقه پنهان‌کاری مسئولان جمهوری اسلامی گفت، رژیم ایران تمایلی ندارد که درباره شیوع ویروس کرونا اطلاع رسانی کند و من نگران هستم آنها اطلاعات مهمی را پنهان کرده باشد.

این دومین بار است که وزیر خارجه آمریکا از مخفی‌کاری احتمالی مقامات ایران ابراز نگرانی می‌کند. مایک پمپئو هفته گذشته نیز هشدار داده بود که آمریکا نگران مخفی‌کاری مقامات جمهوری اسلامی درباره شیوع کرونا است.

ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد که معافیت‌هایی از تحریم ایران را صادر کرده است و اجازه می‌دهد برای ارسال برخی خدمات بشردوستانه، بانک مرکزی ایران مجاز به انجام انتقال مالی باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG