لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۵

سنتکام می‌گوید تصاویری که ایران از ناو آمریکایی منتشر کرد، به قبل از سال ۲۰۱۶ تعلق دارد


یک سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا، سنتکام، گفته است ناو هواپیمابر یو اس اس آیزنهاور از سال ۲۰۱۶ به این طرف در خلیج فارس نبوده است.
یک سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا، سنتکام، گفته است ناو هواپیمابر یو اس اس آیزنهاور از سال ۲۰۱۶ به این طرف در خلیج فارس نبوده است.

در حالیکه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فیلمی از یک ناو آمریکایی را منتشر کرده، یک سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا می گوید این ناو از سال ۲۰۱۶ به این طرف در خلیج فارس نبوده است.

آسوشیتدپرس به نقل از خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران، نوشت که این نهاد جمهوری اسلامی می گوید توانسته است در یک عملیات تجسسی از یک ناو هواپیمابر ارتش آمریکا در آب‌های خلیج فارسی تصویربرداری کند. براساس این گزارش، سپاه پاسداران همچنین تصاویر ویدئویی را منتشر کرده که ظاهرا از طریق یک پهپاد گرفته شده است.

در این ویدئو تصاویر هوایی از ناو هواپیمابر یو اس اس دوایت آیزنهاور و یک ناو دیگر آمریکایی که در خلیج فارس در حال حرکت هستند، گرفته شده است.

در گزارش آسوشیتدپرس گفته می‌شود که خبرگزاری تسنیم اشاره نکرده این تصاویر در چه تاریخی گرفته شده‌اند.

با این حال، یک سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا، سنتکام، در واکنش گفته است که ناو هواپیمابر آیزنهاور از سال ۲۰۱۶ به این طرف در خلیج فارس نبوده است.

اقدام خبرگزاری نزدیک به سپاه در حالی است که پرزیدنت ترامپ ۱۹ فروردین در بیانیه‌ای رسما سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داد. این نخستین بار است که ایالات متحده واحد نظامی یک دولت را به عنوان یک گروه تروریستی شناخته است.

بعد از اقدام آمریکا، شورای امنیت ملی جمهوری اسلامی نیز فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا، سنتکام را گروه تروریستی نامید.

در دو هفته اخیر، سنتکام ابتدا فیلمی از عبور یک ناو آمریکایی از تنگه هرمز منتشر کرد و سپس یک مانور مشترک با فرانسه و بریتانیا در خلیج فارس برگزار کرد.

جمهوری اسلامی تاکنون چندبار ضمنی از بستن تنگه هرمز گفته است.

رئیس فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا، سنتکام، روز شنبه ۷ اردیبهشت گفت ایالات متحده همه منابع لازم را برای متوقف کردن ایران از دست زدن به هر اقدامی که می‌تواند خطرناک باشد در اختیار خواهد داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG