لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۴:۴۹

تحريم ها پاسداران را به عقب نشينی از يک پروژه بزرگ اقتصادی واداشت


تحريم ها پاسداران را به عقب نشينی از يک پروژه بزرگ اقتصادی واداشت

وال استريت جرنال زير عنوان «تحريم ها ايران را به يک عقب نشينی واداشت» می نويسد شاخه مهندسی سپاه پاسداران انقلاب روز جمعه با اعلام خروج از پروژه های يک حوزه عظيم گاز طبيعی ايران در خليج فارس تحريم های رو به تشديد غرب را مقصر دانست.

اين تصميم ضربه ای به يک تلاش محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری ایران، برای تنگ کردن حلقه کنترل بر صنايع نفت و گاز است و نشان می دهد دور جديد از تحريم های بين المللی، که به خصوص سپاه پاسداران انقلاب را هدف می گيرد، برای آن تشکيلات شبه نظامی با محموعه ای از عمليات تجاری و شرکت های وابسته اش، موجب بروز دشواری هایی جديد شده است.

اقتصاد ايران که به شدت متکی به بخش انرژی است، علاوه بر تحريم ها با سوء مديريت نيز روبروست. تهران برای بهره برداری از پروژه عظيم گاز طبيعی فراساحلی موسوم به پارس جنوبی به سرمايه و تکنولوژی خارجی نياز دارد، اما شاهد اجتناب شرکت های عمده نفتی از تعهدات مقدماتی در چنين مشارکت هائی بوده است.

ترديد شرکت های خارجی در طول يک سال گذشته شدت گرفت که دولت اوباما تهديد می کرد اگر در محدود ساختن برنامه اتمی ايران از طريق ديپلماسی پيشرفتی حاصل نشود سراغ وضع تحريم هائی جديد می رود.

هنگامی که شرکت های بزرگ بين المللی خود را کنار کشيدند، شرکت های داخلی، از جمله بعضی از نهادهای وابسته به سپاه پاسداران انقلاب گفتند می توانند اين خلاء را پر کنند.

اکنون به نظر می رسد سپاه پاسداران انقلاب پس از اقدام سازمان ملل متحد، آمريکا و اتحاديه اروپا در تشديد تحريم ها، که همگی نهادهای وابسته به سپاه را هدف گرفته اند، به گونه ای خود را عقب می کشد.

XS
SM
MD
LG