لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۶

سپاهی ارشد در میان کشته‌شدگان حمله «اسرائیل»؛ محمدرضا زاهدی «فرمانده سپاه سوریه و لبنان» بود


محمدرضا زاهدی، از فرماندهان نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که در حمله منتسب به اسرائیل کشته شده است
محمدرضا زاهدی، از فرماندهان نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که در حمله منتسب به اسرائیل کشته شده است

در حمله هوایی منتسب به اسرائيل در روز دوشنبه که به گفته برخی رسانه‌های نزدیک به حکومت ایران «ساختمان کنسولی و اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران» را هدف قرار داد یک فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در میان کشته‌شدگان بود.

به گزارش سایت تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، محمدرضا زاهدی (معروف به حسن مهدوی) متولد ١١ آبان ١٣٣٩ در اصفهان و از فرماندهان میانی سپاه در جنگ با عراق بود که در این حمله کشته شد.

او در فاصله سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷ فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران و طی سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۵ با حفظ سمت، فرمانده قرارگاه ثارالله نیز بود.

تسنیم می‌گوید محمدرضا زاهدی از سال ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ معاونت عملیات سپاه پاسداران را هم برعهده داشت و از سال ١٣٨٧ در نیروی قدس سپاه فعالیت کرد و فرمانده سپاه سوریه و لبنان بود.

هنوز هویت دیگر کشته‌شدگان و زخمی‌های احتمالی این حمله مشخص نیست.
سخنگوی ارتش اسرائیل در پاسخ به پرسش خبرگزاری رویترز در این ارتباط گفت: «درباره گزارش‌ها در رسانه‌های خارجی اظهار نظر نمی‌کنیم.»

اسرائیل طی سال‌های گذشته به ندرت مسئولیت حملات انجام‌شده در سوریه را بر عهده گرفته است.

جمهوری اسلامی پس از آغاز جنگ داخلی سوریه نیروهای نظامی خود را برای کمک به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، به این کشور اعزام کرد و به او در سرکوب مخالفان سوری کمک کرد. مقامات حکومت ایران ابتدا اعزام نیروهای نظامی به سوریه را تکذیب می‌کردند.

جمهوری اسلامی از این حضور نظامی خود برای ارسال سلاح بیشتر به حزب‌الله لبنان نیز استفاده کرد. اسرائيل پیشتر گفته است که با حضور نظامی جمهوری اسلامی و ارسال سلاح به لبنان مقابله می‌کند.

XS
SM
MD
LG