لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۹

تغییر در بسیج و ستاد کل نیروهای مسلح ایران؛ منصوبان جدید چه کسانی هستند


غلامرضا سلیمانی (راست)‌ و محمدرضا آشتیانی به ترتیب به عنوان جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و رئیس جدید سازمان بسیج مستضعفین منصوب شدند.
غلامرضا سلیمانی (راست)‌ و محمدرضا آشتیانی به ترتیب به عنوان جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و رئیس جدید سازمان بسیج مستضعفین منصوب شدند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، امروز سه‌شنبه یازدهم تیرماه، رئیس جدید نیروی بسیج و جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران را تغییر داد.

براساس حکم رهبر جمهوری اسلامی، محمدرضا آشتیانی جایگزین عطاالله صالحی به عنوان جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح شد و غلامرضا سلیمانی به عنوان رئیس جدید سازمان بسیج مستضعفین، جای غلام‌حسین غیب‌پرور را گرفت.

این تغییرها، در ادامه تحولاتی است که پس از انتخاب فرمانده جدید سپاه پاسداران در این نیرو ایجاد شده است. ماه گذشته هم رهبر جمهوری اسلامی اقدام به تغییر جانشین فرمانده کل و معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کرده بود.

حسین سلامی روز اول اردیبهشت ماه سال جاری جانشین محمدعلی جعفری به عنوان فرمانده کل سپاه پاسداران شده بود. این تغییر چند هفته پس از آن رخ داد که دولت ایالات متحده نام سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد.

دو مقام نظامی جدید چه سابقه‌ای دارند

محمدرضا آشتیانی که اکنون به عنوان جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح انتخاب شده، از فرماندهان ارتش ایران است. آشتیانی پیشتر جانشین فرمانده کل ارتش و همچنین جانشین معاونت پشتیبانی ستاد کل نیروهای مسلح ایران بوده است.

آشتیانی در سال ۹۲ هم به معاونت بازرسی ستاد کل نیروهای مسلح منصوب شده بود.

رهبر جمهوری اسلامی در حکم خود اشاره کرده است که انتصاب آشتیانی «به پیشنهاد» محمدحسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح انجام شده است. او در این حکم از آشتیانی خواسته است که برای «ارتقای توانمندی‌های دفاعی و امنیتی نیروهای مسلح» تلاش کند.

غلامرضا سلیمانی، فرمانده جدید سازمان بسیج مستعضعفین،‌ از جمله فرماندهان سپاه پاسداران است. او پس از پایان جنگ ایران و عراق، به عنوان فرمانده «لشکر ۱۴ امام حسین» منصوب شد و سال‌ها این سمت را بر عهده داشت.

سلیمانی پس از تغییر در ساختار سپاه پاسداران و تقسیم آن به شاخه‌های استانی در سال ۸۵، به عنوان به عنوان فرمانده سپاه اصفهان انتخاب شد. او یک سال پس از این انتصاب، از سوی آیت‌الله خامنه‌ای، ترفیع درجه گرفت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG