لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۷

گزارش: سالگرد جنگ ایران و عراق؛ فشار بر نخست وزیر وخانواده های فرماندهان دوران جنگ


در سالگرد آغاز جنگ ۸ ساله میان ایران و عراق، سایتهای مخالفین دولت از ایجاد محدودیتهای بیشتر برای نخست وزیر ایران در آن دوران که پس از حوادث تاریخی پس از انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ در قامت یکی از رهبران اپوزیسیون جلوه کرده است، خبر دادند.
به گزارش کلمه، خانواده های محمد ابراهیم همت و برادران باکری که به دیدار زهرا رهنورد و موسوی رفته بودند، با ممانعت شدید نهادهای امنیتی روبرو شدند.
بر اساس این گزارش، آنها پس از معطلی طولانی در میدان پاستور و ممانعت نیروهای امنیتی از دیدار با موسوی، مجبور به بازگشت شدند. این در حالی است که یک روز پیش از آن، آنها موفق به دیدار با مهدی کروبی از دیگر رهبران مخالفین در ایران شدند.
از سوی دیگر سحام نیوز و کلمه گزارش دادند که پس از ممانعت از ملاقات خانواده باکری و همت با میرحسین موسوی و هنگامی که آنها قصد ملاقات دوباره با مهدی کروبی را داشتند با گاز اشک آور مورد حمله نیروهای لباس شخصی قرار گرفتند و در جریان این حمله احسان باکری پسر حمید باکری بازداشت شد که پس از چند ساعت آزاد شد.
محمد ابراهیم همت و برادران مهدی و حمید باکری از فرماندهان جنگ ۸ ساله ایران و عراق بودند که جان خود را در این جنگ از دست دادند.
خانواده این سه چهره سرشناس جنگ ۸ ساله در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته و حوادث پس از آن همواره حمایت خود را از جنبش سبز اعلام کرده اند.
چندی پیش فاطمه امیرانی همسر حمید باکری در نامه ای سر گشاده خطاب به محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران ایران، او و دیگر مدعیان امروز شهیدان را به «خیانت در امانت و از بین بردن اعتماد ملت و زیر پا گذاشتن رای مردم و خون شهدا متهم کرد.» فاطمه امیرانی در نامه خود با انتقاد از سرکوب اعتراضات مردمی بعد از انتخابات و کودتا توصیف کردن این وضعیت، تاکید کرد که: «خانواده شهدا در کنار مردم هستند و در برابر ظلم سکوت نمی‌کنند.»
ازسوی دیگر همزمان با سالگرد آغاز جنگ ۸ ساله میان ایران و عراق، جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی، زندانیانی که برخی از آنها حتی سابقه حضور در صحنه های نبرد ۸ ساله را دارند و یا نزدیکانشان را در جبهه ها از دست داده اند به دیدارهاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام رفتند. حاضران، خواستار رسیدگی عادلانه به پرونده متهمان و حقوق آنها در زندان و همچنین تحقیق نهادهای مسئول در مورد روند محاکمات انجام شده، شدند.
به گزارش وبسایت هاشمی رفسنجانی، وی با بیان اینکه بارها به صورت علنی و غیر علنی وضعیت زندانیان را پیگیری کرده است، احکام صادر شده را جائرانه خواند و گفت: «من به واسطه زندانی بودن در زمان شاه حال شما را درک می کنم.» در همین حال وی افزود:«اگر بخواهم خواسته شما را به مأموران منتقل کنم مطمئن نیستم جواب مساعد بگیرم و شاید نتیجه عکس بدهد. ولی خواسته‌های شما را خدمت رهبری پیگیرم و امیدوارم بی‌نتیجه نباشد.»

XS
SM
MD
LG