لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۷

دیدگاه| کشاکش درونی شیعیان عراق بر سر نفوذ ایران


حضور قاسم سلیمانی در جمع نیروهای عراقی
حضور قاسم سلیمانی در جمع نیروهای عراقی

یادداشتی در نشنال اینترست از جنیو عبدو، پژوهشگر «بنیاد عرب» و نویسنده کتاب «فرقه گرایی نو: قیام عرب و نوزایی شکاف شیعه-سنی»

آن چه درباره این مناقشه عراقیان جالب، و در عین حال تراژیک است، این است که تحول جدید نمایانگر رقابت فزاینده شیعه در برابر شیعه است.

زمانی بسیاری از عراقی ها به شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران به عنوان نجات بخش نگاه می کردند. نیروهایی که به کشورشان کمک کردند تا داعش را شکست بدهد، اکنون دولت نوپا و شکننده عراق را بی ثبات کرده و موجب تنش مضاعفی میان بغداد و واشنگتن شده اند.

شکل گیری دولت جدید در بغداد در پی انتخابات پنج ماه به طول کشید. اما نیروهای بسیج مردمی موسوم به «حشد شعبی» که سلاح عمده ایران در عراق هستند، این اتحاد ملی آسیب پذیر را به لرزه درآورده و به نیرویی تعیین کننده در کشوری بدل شده اند که ماه گذشته قدم های امیدوارکننده ای به سوی آشتی ملی برداشته بود.

تعیین وزیر کشور جدید عراق که مسئول اداره شبه نظامیان است، اوضاع را به بن بست کشانده است. نیروهای وفادار به ایران می خواهند فالح فیاض، رهبر حشد شعبی، اداره وزارت کشور را بر عهده بگیرد.

واشنگتن نگران است که با بالا گرفتن مناقشه با تهران بر سر اعمال تحریم ها، ایران با استفاده از شبه نظامیان شیعه تاسیسات ایالات متحده و نیروهای باقیمانده در عراق را هدف بگیرد. رهبران ایران و سپاه پاسداران وعده کرده اند از طریق نیروهای نیابتی شان نه تنها در عراق، که در دیگر نقاط خاورمیانه، به اقداماتی تلافی جویانه دست بزنند.

منابع ارشد عراقی می گویند که آوردن حشد شعبی زیر کنترل دولت تقریبا غیرممکن است؛ زیرا آن ها از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دستور می گیرند و این یکی از دلایلی است که دولت جدید عراق نباید اجازه دهد یک عامل عملیاتی ایرانی مقام مهم وزارت کشور را در دست بگیرد. گذشته از آن، بسیاری از رهبران عراق خواهان کشوری مستقلند و تنها راه حرکت عراق به سوی آن هدف، به حاشیه راندن نیروهای وفادار به ایران است.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG