لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۴

معافیت ۴۵ روزه عراق از تحریم ها برای واردات گاز از ایران


سفارت ایالات متحده آمریکا در عراق اعلام کرد که عراق می‌تواند به مدت ۴۵ روز به وارد کردن گاز طبیعی و انرژی از ایران ادامه دهد.

سفارت آمریکا در عراق چند روز پس از بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه صنعت نفت و گاز جمهوری اسلامی ایران در یک ویدئو در صفحۀ رسمی خود در فیسبوک اعلام کرد که ایالات متحده، عراق را از یک استثنای موقت از تحریمها به مدت ۴۵ روز برخوردار می‌کند تا به خرید گاز طبیعی و برق از ایران ادامه دهد.

ویدئوی سفارت آمریکا در عراق می‌افزاید که این دوره به عراق فرصت می‌دهد گام‌هایی در جهت مستقل شدن در حوزه انرژی بردارد.

این در حالی است که مسئولان بانک مرکزی عراق در ماه اوت گذشته گفته بودند که اقتصاد کشورشان آنچنان پیوند نزدیکی با ایران دارد که دولت عراق از واشنگتن تقاضای معافیت از برخی از تحریم‌ها را خواهد کرد.

مرحله نهایی تحریم های ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران از بامداد دوشنبه ۱۴ آبان رسما اجرایی شد. این تحریم‌ها شامل صنایع پتروشیمی، نفت و گاز، کشتیرانی، بانک و بیمه و موسسات مالی، و همچنین صدها فرد و شرکت ایرانی می‌شود.

کاخ سفید و مقام‌های دولت پرزیدنت ترامپ در روزهای اخیر اعلام کردند که از ۱۴ آبان با اجرایی شدن تمام تحریم‌های هسته‌ای که پیش از برجام وضع شده بود، قصد دارند جمهوری اسلامی را به تغییر رفتار وادارند.

پرزیدنت ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، حدود شش ماه پیش با اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، دستور داد تحریم‌های هسته‌ای طی دو دوره ۹۰ روزه و ۱۸۰ روزه بازگردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG