لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۵

سفر ژنرال عالی‌‌رتبه آمریکا به عراق در میان اعتراضات ضددولتی در منطقه و ابهام درباره وضعیت نفوذ ایران


ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، روز سه شنبه ۵ آذر در میان اعتراضات ضددولتی در کشورهای منطقه و پرسش‌هایی درباره تاثیر این اعتراضات بر نفوذ ایران در منطقه، وارد عراق شد.

اعتراضات ضددولتی در عراق از اوایل ماه اکتبر (میانه مهر) امسال آغاز شد و رفته رفته به بزرگترین اعتراضات از زمان سقوط صدام حسین در سال ۲۰۰۳ تبدیل شد.

به گزارش رویترز، در حالی که دولت های لبنان و عراق با امواج بزرگ اعتراض های مردمی روبرو هستند، جناح های قدرتمند وفادار به ایران در تلاش هستند تا به این خیزش سیاسی ضربه بزنند؛ امری که نفوذ ایران در هر دو کشور را با چالش روبرو می‌کند.

برخی کارشناسان باور دارند که اعتراضات در منطقه و البته در ایران می تواند فرصتی برای کاستن نفوذ ایران در منطقه به آمریکا بدهد، اما هشدار می‌دهند که این می‌تواند به منافع آمریکا نیز ضربه بزند.

جان آلترمن، کارشناس خاورمیانه در «مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی»، در این باره گفت: «هر کس که به اعتراضات مردمی در خاورمیانه نگاه می کند باید این نکته را نیز به یاد داشته باشد که به ندرت می‌توانیم به درستی نظر بدهیم که این اعتراضات به کدام سو می رود.»

او اضافه کرد: «همان طور که این موضوع می‌تواند به تغییر موقعیت شرکای حیاتی [آمریکا] منجر شود، می تواند به تغییر موقعیت ایران نیز منجر شود. در نهایت، فکر می‌کنم که هرگز نمی‌توانید ایرانیان را از عراق بیرون کنید.»

در این بین نگرانی هایی از احتمال حملات نظامی ایران به شرکای آمریکا در منطقه با انگیزه خروج از زیر بار فشار اعتراضات وجود دارد.

رهبران جمهوری اسلامی به تازگی آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی را به دخالت در اعتراضات گسترده اخیر در ایران متهم کردند.

تنش بین ایالات متحده و جمهوری اسلامی در اواخر شهریور ماه گذشته با حملات به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، که در پی حملات به نفتکش ها در خلیج فارس رخ داد، بالا گرفت. آمریکا رژیم ایران را به دست داشتن در این حملات متهم کرد.

مارک میلی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، که سه شنبه وارد عراق شد، در روزهای گذشته به خبرنگاران گفته بود که جمهوری اسلامی ایران چه آشکارا و چه پنهان نسبت به همسایگان خود حالت تهاجمی دارد.

او اضافه کرده بود که نمی تواند به طور قطع بگوید که آنها به این رفتار خود در آینده ادامه می دهند یا نه.

ژنرال میلی که در اولین سفر خود به خاورمیانه از زمان منصوب شدن به سمت رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح به سر می‌برد، با متحدان آمریکا در منطقه دیدار می‌کند. او روز دوشنبه با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، دیدار کرد.

ایالات متحده به تازگی برای کمک به عربستان در مقابله با تهدید ایران و تقویت نیروهای دفاعی آن، ۳۰۰۰ نیروی نظامی تازه نفس به آن کشور فرستاد.

مقام‌های دولت پرزیدنت ترامپ بارها اعلام کرده اند که اقدامات جمهوری اسلامی در منطقه و دخالت در امور دیگر کشورها، موجب بر هم خوردن ثبات منطقه می‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG